Na teploměru teplota 33 a půl stupně. Na náměstí lavičky, pódium, lampy. Po stínu nikde ani památky. Přesto v úmorném vedru nezůstalo náměstí během návštěvy prezidenta republiky Miloše Zemana prázdné. Cestu si na něj našlo kolem tři sta padesáti lidí. „Až se sami divíme, kolik nás tu je. Přeci jen pro ty starší je to vedro unavující. Ale je vidět, že lidi zajímá," poznamenala Zdena Jankovcová.

Za prezidentem na kole

Sama si prezidenta ujít nenechala. „Celá léta mu fandíme, byli jsme ho i volit. Je příjemné, že se přijel podívat zrovna k nám," usmívá se. Její manžel Jaroslav přikyvuje. „Pro nás je to skvělý prezident. Oceňujeme na něm hlavně to, že se neotáčí k lidem zády," říká. Na Horní náměstí v Hrádku nad Nisou vyrazili oba z nedaleké Chotyně na kole. „Je to slabé tři kilometry, to pro nás není žádná překážka," usmívají se oba.

Co lidi zajímá? Důchody i amnestie

Miloš Zeman dorazil do Hrádku nad Nisou včera po poledni. Předtím navštívil Veterinární základnu Armády ČR v Chotyni a továrnu na výrobu náhradních dílů pro automobily.

Na hrádeckém náměstí na něj čekal na pódiu přístřešek, který mu poskytoval alespoň trochu stínu. „Jsem rád, že jsem mohl přivézt prezidenta k nám domů," poznamenal hned na úvod hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který Hrádku dlouhá léta starostoval a dodnes v něm s rodinou žije. Prezident lidi zajímal. Chtěli si ho vyfotit, ale také mu položit otázky.

Padaly různé. Co si myslíte o výši starobních důchodů? Co říkáte na amnestii vyhlášenou Václavem Klausem? Dostanou přes prsty ti, kteří tuhle republiku rozkradli? Právě poslední otázka vzbudila u lidí vlnu souhlasného mručení.

Prezident Zeman navštívil Hrádek nad Nisou.

Prezident na ni měl pohotovou odpověď. „Nejdřív si musíme říci, co to znamená dostat přes prsty. V první chvíli člověka napadne, že to znamená zloděje nebo mafiána zavřít. To je v naprostém pořádku. Ale nejvíce ho potrestáte tím, že ho nejen zavřete, ale zabavíte mu nakradený majetek. To je pro něj nejsilnější trest," mínil. A podle něj i cesta, jak zabránit vysávání rozpočtu a daňovým únikům. „Já jsem jako premiér třikrát předkládal návrh zákona o prokázání původu příjmů a majetku a třikrát ho před třinácti lety parlament zamítl. Teď je u moci nová vláda, která má tento zákon v program u koaliční smlouvy. Tak doufám, že tentokrát projde," podotkl Miloš Zeman.

Růže i vrávorání

Prezidentovy názory lidé poslouchali se zaujetím. „Vždycky byl dobrý řečník, což se potvrdilo i dnes," glosoval jeden z přihlížejících mužů. Hlava státu si za své vystoupení vysloužila dokonce i rudou růži. Pokorně ji k pódiu při loučení přinesla žena středního věku. Až k prezidentovi se ale nedostala. Všudypřítomní ochránci ji blíže než na pět metrů nepustili. Podobně jako vrávorajícího muže, který na Miloše Zemana cosi opile pokřikoval.

Jinak ale setkání proběhlo poklidně, na závěr si prezident přebral i dary. „Je mezi nimi i něco, co odkazuje na bývalou hrádeckou fabriku Vulkan. Jsou to prezervativy," uzavřel s úsměvem starosta Hrádku Josef Horinka.