Jen pár hodin poté, co zpráva o smrti bývalého prezidenta Václava Havla obletěla svět, začali nosit první lidé k liberecké radnici květiny. A u dvou barevných fotografií, které kdosi opřel vedle pomníčku z tankového pásu, zapalovali svíčky.

„Jéžiš, umřel Václav Havel,” vykřikla nevěřícně asi čtyřicetiletá žena, která šla přes náměstí z vánočních trhů, když hořící svíčky stočily její zrak k pomníku. Za odpoledne a večer postáli v tiché vzpomínce před tankovým pásem desítky Liberečanů.

„Byl to náš druhý nejvýznamnější prezident v historii, hned po Masarykovi, obrovská osobnost,” svěřil se pětatřicetiletý muž z Liberce. „Když jsem se tuto zprávu dozvěděl, nejdřív jsem si pustil televizi. A potom jsem si řekl, že se půjdu podívat na náměstí, jestli se něco neděje. A zapálit svíčku,” dodal.

Jak vzpomínáte na bývalého prezidenta Václava Havla? Co pro Vás znamenal? Pište do diskuze nebo na e-mailovou adresu liberecky@denik.cz
Vybrané příspěvky dáme do novin. Děkujeme za ně…

Herečka libereckého Divadla F. X. Šaldy Eva Lecchiová si s Václavem Havlem v Liberci po představení Asanace v roce 1990 dokonce zatancovala. Jenže v zákulisí Malého divadla nebylo dost místa, takže se páru podařilo vrazit do stolku a rozbít pár skleniček, které na něm stály.

„Hned k nám přiběhla ochranka, jestli se něco neděje,” prozradila herečka. „Jsem šťastná, že jsem se dožila toho, že jsme měli prezidenta, za kterého jsme se nemuseli stydět. Teď, když umřel, mám pocit, že jsem se zase ocitla v listopadu 1989. Takovou poctu, co teď vzdávají lidé Václavu Havlovi, už nikdy nikdo nikomu neprokáže. Zůstal lidem v srdcích,” dodala.

Radnice vyvěsila hned v neděli černou vlajku. Uvnitř historické budovy by mělo zítra vzniknout pietní místo s kondolenční knihou. Chystá se i vzpomínka na hlavním libereckém náměstí s někdejším poradcem Václava Havla Janem Šolcem.

Primátorka: Po jeho odchodu z úřadu politika hodně zhrubla

Martina Rosenbergová, primátorka Liberce:
S bývalým prezidentem Václavem Havlem jsem se osobně neznala a ani nepoznala.
Jeho smrt mne ale hluboce zasáhla. Nejen proto, že jsem si jej vážila jako světově uznávaného politika a symbol demokracie, ale především jsem jej uznávala pro jeho lidské vlastnosti, že i ve vysoké politice zůstal člověkem.
Vážila jsem si jej pro jeho vysoký morální kredit a pro jeho slušnost. Myslím si, že po odchodu Václava Havla z úřadu politika nesmírně zhrubla.
Přála bych si, abychom právě jeho slušnost a morální kredit brali jako jeho hlavní odkaz pro nás všechny.


Senátor Sobotka: Byl mi velmi blízký svým smyslem pro humor

Přemysl Sobotka, místopředseda Senátu PČR:
Za léta, co jsem v politice, jsem se s Václavem Havlem setkal mnohokrát. A nejen na oficiálních akcích. Vždy jsme se k sobě chovali korektně, vzájemně jsme se respektovali, čehož jsem si hodně vážil. Odešel velký politik, velký člověk, symbol boje proti totalitě. Věřím, že s jeho odchodem nezmizí z české společnosti jeho myšlenky, a že se tedy už nikdy nevrátí bývalý režim. Lidsky jsem si na něm cenil jeho smysl pro humor, trochu černý. Ten mi byl blízký.

ANKETA: Co vám odešlo s Václavem Havlem?

Ilona Peterková
66 let, v důchodu
Odešel s ním styl politiky, který je ostatním cizí - poctivost, slušnost a naděje pro lidi. Moc mne jeho smrt zasáhla.

Bára Bachmanová
23 let, studentka
Václav Havel dokázal, že se lidi, když bylo potřeba, semkli. Uměl i vysvětlit, jaké hodnoty jsou důležité v životě.

Tomáš Heffer
35 let, technik
Jeho smrt je velkou ztrátou pro republiku. Pro ni udělal hodně. Pro mne osobně se ale moc Listopadem nezměnilo.

Miloslav Culík
50 let, podnikatel
Díky jemu jsem si začal vážit toho, že jsem Čech a z jaké země pocházím. Předtím, za komunistů, jsem se za to spíš styděl.

Libor Müller
36 let, dělník
Havlovi vděčíme za to, že tu máme demokracii. Bude chybět nejen nám, ale jako státník a filozof i celému světu.