Škatulata, hejbejte se! Vyvrtávací stroj německé značky Lindner, který doposud stál v nástrojárně jabloneckého závodu firmy ABB, našel nový domov v Jizerskohorském technickém muzeu v Bílém Potoce na Liberecku. Stane se součástí místní expozice.

Na počátku stála potřeba uvolnit místo v jabloneckém závodě pro hloubičku neboli elektroerozivní stroj, který bude předán příští měsíc od partnerské společnosti ABB v Polsku. Při nezbytné úpravě budoucího uspořádaní strojů v nástrojárně vyvstala nerudovská otázka „Kam s ním?“. Nejdříve se rozhodli vyvrtávací stroj z roku 1941 nabídnout k odprodeji. „Nikdo na nabídku nereagoval, a tak mě napadlo oslovit muzeum. Jsem rád, že se to podařilo. Ocenil jsem zájem vedení Jizerskohorského muzea v Bílém Potoce,“ uvedl vedoucí nástrojárny ABB Jablonec Petr Valenta.

Podnik stroj muzeu daroval. „Hodnota stroje se dá obtížně vyčíslit. Je sice historický, ale stále funkční. Ještě před rokem jsme ho využívali k nestandardnímu obrábění ocelových částí forem,“ zdůraznil Valenta.

Archeologové při průzkumu malého horního nádvoří hradu Grabštejn
Než postavili Grabštejn, bylo na místě hradiště, ukázaly vykopávky

A právě pondělí 23. srpna se stalo pomyslným dnem D, kdy stroj, který váží 3 600 kilogramů, čekalo stěhování. S jeho naložením proto pomáhal i jeřáb.  

Na odvoz stroje se přišel podívat i bývalý vedoucí nástrojárny a jablonecký rodák Josef Pokorný. Ten odešel na konci loňského roku po šestačtyřiceti letech strávených v jabloneckém závodě do důchodu. V roce 1971 nastoupil do firemního učňovského střediska a po dvou letech teorie začal docházet i na praxi.

„Vyučil jsem se soustružníkem a při nástupu do praxe jsem byl přidělen k vyvrtávacímu stroji. Byla to nejpřesnější mašina v nástrojárně. Tehdy zde byly tři a všechny stály ve speciální uzavřené místnosti, aby se skleněné odměřovací válce nezanášely dílenským prachem,“ zavzpomínal Pokorný.

Přišla modernější technologie

Stroj sloužil k vyvrtávání otvorů do ocelových desek a polotovarů. Otvory musely mít přesně stanovený průměr, často šlo o setiny milimetru, a také musely být přesně umístěny na udanou pozici. „Naučit se ho ovládat nebylo složité. Člověk ale musel být precizní a soustředit se,“ podotkl bývalý zaměstnanec.

Přesný vyvrtávací stroj postupně začala nahrazovat modernější CNC technologie. Mašina se tak stala zastaralou a v podniku ji postupně přestali používat. V posledních letech byla využívána převážně pro opravy poškozený forem. „Dělali jsme si legraci, že až půjde Pepa do důchodu, dáme mu vyvrtávací stoj s sebou na zahradu,“ zažertoval Valenta.

Budova Uran v Liberci.
Ostudy Liberce. Podívejte se, která místa kazí vzhled krajského města

Konečnou zastávkou stěhovací akce se stalo Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce. „Vnímáme to velice pozitivně, protože jsme rádi, když můžeme být součástí záchrany stroje. Stane se součástí našich restaurátorských dílen, obohatí narůstající sbírku obráběcích strojů,“ sdělil vedoucí muzea Pavel Šercl.

Bývalý vedoucí nástrojárny má v plánu muzeum určitě navštívit. „Pokud budou potřebovat pomoci se zprovozněním stroje, určitě se tomu nebráním,“ doplnil Josef Pokorný.