„Dětem a mladým lidem se snažíme ukazovat, jakého jednání se mají vyvarovat. Děláme to formou, která by je měla přitáhnout,“ vysvětluje manažerka projektu Elen Mátéová, zatímco žáci jedné z místních škol nastupují do speciálního kinovozu.

„V kinovoze jim pouštíme film To nedáš!, který ukazuje pět nejčastějších typů nehod. Není to vůbec o krvi, ale spíš o emocích,“ popisuje Mátéová s tím, že preventivní vlak není určený pro veřejnost, ale pro školní třídy, u kterých je prý o projekt velký zájem. „Preventivní vlak funguje od roku 2007, za tu dobu ho navštívilo asi 24 tisíc dětí,“ přibližuje manažerka.

Tradiční jízdy po lužických vsích se účastní desítky jezdců na koních. Podívanou si nenechají ujít stovky lidí.
Velikonoční jízdy v Lužici udivují diváky noblesou

Z kinovozu děti přecházejí do sousedního konferenčního vozu, kde už na ně čeká vyšetřovatel ze Správy železniční dopravní cesty, tedy člověk, který k následkům nehod na železnici vyjíždí. „Dráha je z hlediska zákona veřejnosti nepřístupná. Pokud vstoupíte na koleje mimo vyhrazená místa, dopouštíte se přestupku,“ upozorňuje žáky na začátku vyšetřovatel a ukazuje grafy s počtem mimořádných událostí na železnici.

Některé děti se tváří nezúčastněně, jiné se lehce pošťuchují, avšak v momentě, kdy se na plátně objeví reálné fotografie, tam upřou hlavu úplně všechny. Fotky sice nejsou úplně explicitní, pro efekt ale postačí. „Tady máte svého 16letého vrstevníka, který přebíhal koleje. Vlak ho zachytil a usmrtil,“ ukazuje vyšetřovatel. Následuje starší paní v zahrádkářské kolonii, mladý muž zachycený nákladním vlakem, cyklista sražený pendolinem. Školáci užasle zírají.

Nehody se týkají i Libereckého kraje. Jen v roce 2018 došlo na krajských železnicích ke 48 mimořádným událostem, při kterých zahynulo 11 osob a dalších 6 bylo zraněno.

Velikonoční běh v Liberci
Velikonočně sportovní nálada ovládla Liberec. Běžci startovali pro charitu

Na dalším snímku jsou zřetelně vidět sluchátka včetně jejich loga. O jejich neuváženém používání hovoří vyšetřovatel jako o jednom z nešvarů mezi mladými lidmi. „Kolikrát přijedu na místo nehody a ještě ze sluchátek slyším, jaký styl muziky dotyčný poslouchal,“ dodává a ukazuje ven z okna na nástupiště, po kterém zrovna kráčí mladík se sluchátky. „To je typický případ. Alespoň to nebudu mít daleko do práce,“ utrousí sarkasticky, když se mladík na přechodu ani nerozhlédne.

Pětačtyřicetiminutový program zakončuje třída před nádražím, kde jsou přistavena hasičská auta a ukázky první pomoci. „Děti se nad svým chováním alespoň zamyslí. Tady ve Frýdlantě jsou zatím reakce dobré,“ uzavírá Mátéová.

Orlosup bradatý
Radost v Liberecké zoo. Odchovala dvě mláďata ohrožených orlosupů