Sám spisovatel strávil dětství v Liberci a jeho okolí, ale ještě během studií byl v roce 1942 byl povolán do války a poslán na východní frontu. Roku 1944 padl do sovětského válečného zajetí a z něj se už do Čech nevrátil, protože byl odsunut spolu se svou rodinou do Německa.

Jako vzpomínky na kraj svého dětství sepsal Preussler knihu vánočních pohádek Anděl v kulichu. Kouzlo těchto textů netkví jen v poetických obrazech a vtipném jazyce, ale také ve vykreslování konkrétních míst Jizerských hor a Liberecka. Právě fiktivní propojování Svaté rodiny v místopisných reáliích činí z těchto příběhů originální adventní dílo.

Tři kouzelné příběhy ožily v neděli 17. prosince pod Ještědem díky hercům Jakubovu Müllerovi a Marii Machové. Jedno z představení se odehrálo i v Kostelní ulici v Liberci.

T. J. Melancon působí u Bílých Tygrů již třetím rokem.
Liberec miluji, je to úžasné město, chválí si Melancon české angažmá

Forma představení je inspirována povídkou Vyrovnané účty. Děj se odehrává před hejnickým kostelem sv. Panny Marie, kde během Štědrého večera usne prodavačka suvenýrů a o půlnoci prožije nevšední setkání s tajemnou paní. Právě předobraz trhovského stánku je aplikován na divadelní scénu, která je díky svému umístění na cyklo-rikše zároveň mobilní. Díky tomu je představení možné hrát v poměrně krátké době na různých místech.

Otfrieda Preussler patří mezi největší vypravěče dětských příběhů, který se narodil v Liberci. Kvůli svému původu i životní situaci se pro něj rodné město stalo jen nostalgickou inspirací.