To tvrdí shodně jak vedení města Liberce, tak i Liberecký kraj a ředitel Oblastní galerie Jan Randáček.

To, co nyní všechny šokovalo, je cena za interiéry. Ta vyskočila na 42 milionů, což vedení Libereckého kraje vyrazilo dech.

„Věděli jsme, že od stavební firmy převezmeme holé zdi. Počítali jsme ale s tím, že stoly, židle a další vybavení přijde maximálně na 10 milionů korun. Netušila jsem, že do interiérů se dají započítat také například světla a další systémy,“ podtrhla náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lidie Vajnerová (Strana pro otevřenou společnost). „Na podzim nám stavební firma sdělila kalkulaci ve výši 42 milionů. Z toho mi vstávaly vlasy hrůzou na hlavě,“ dodala.

Ředitel galerie Jan Randáček potvrdil, že studie vybavení lázní existovala od samého počátku. „Museli jsme mít představu, kde chceme například zásuvky, kde stoly, umyvadla, výlevky, světla, výstavní panely nebo diaprojektory,“ zdůraznil ředitel.

Projekt přestavby lázní zahrnulo do IPRM bývalé vedení města. Jak vysvětlil ředitel galerie, balík peněz na projekt měl své hranice. Interiéry se už do nich nevešly.

„Tehdy jsme mluvili o tom, že kdyby některý menší projekt ze záměrů IPRM odpadl, pak by se zbylé peníze mohly přesunout na vybavení lázní. Projektů ale bylo víc než peněz,“ řekl.

Podle mluvčí magistrátu Pavlíny Stránské základní suma za přestavbu lázní počítá, že zhruba 2 miliony korun půjdou na dlažby, regály nebo počítačové stolky. „Vybavení mobiliářem, které bude sloužit k samotnému provozu galerie, je plně v kompetenci Libereckého kraje,“ řekla mluvčí. „K žádnému prodražení stavby nedojde,“ doplnila.

Budovu bude ještě pět let po přestavbě vlastnit město. Posléze podle dohody Liberec lázně smění s Libereckým krajem za původní sídlo galerie, postavené v letech 1871 až 1872 továrníkem Johannem Liebiegem. Kraj ostatně bude také platit povinnou spoluúčast projektu ve výši 15 procent z celkové sumy.

Nákladná stavba by měla být hotová v příštím roce, galerie se sem přestěhuje na jaře roku 2014.

„Interiéry bude platit kraj. Nezbývá nám než hledat, kde peníze vezmeme,“ poznamenala Lidie Vajnerová.