Když se Formanka minulý rok zavírala, pro mnohé Liberečany to byl nepříjemný šok. Restaurace, která je součástí Lidových sadů, sloužila jako zázemí pro turisty, návštěvníky ZOO i početnou klientelu, která tam chodila na obědy. Formanku tehdy provozoval soukromý nájemce, se kterým nový vlastník celého areálu Lidových sadů ZOO Liberec ukončil po sedmi letech smlouvu. „Provoz restaurace přejde pod nás," uvedl tehdy ředitel ZOO David Nejedlo. Početní štamgasti pak uspořádali s oblíbenou Formankou smuteční rozloučení. „Trochu se bojím, aby se tady z toho nestala nějaká nóbl restaurace pro movité lidi. Tohle jsou Lidové sady a tak by to mělo být hlavně pro ty široké, lidové masy," posteskl si tehdy jeden ze stálých návštěvníků Petr Macek.

Podle ředitele ZOO Nejedlého by ale ráz „české hospůdky" měl být zachován, restaurace ale nabídne daleko větší komfort. „Zoo využije vlastní personál, ale nevylučujeme ani vytvoření nových pracovních míst. Hodláme rozšířit nejen služby, ale i prostor," říká Nejedlo.

Stavební práce jsou v plném proudu. Z Formanky de facto zbyly jen obvodové zdi, vnitřek je celý vykuchaný.

„Vevnitř se změní kompletně všechno, kromě dřevěné stropní kupole, která je pro Lidové sady tak typická," popisuje mluvčí ZOO Jan Kubánek. „Všechny sítě a rozvody tu byly v dezolátním stavu, takže jsme rádi, že nám město schválilo dotaci ve výši 3,1 milionu korun, za které se přestavba může uskutečnit."

Nové podoby se tak dočkají jak prostory samotné kuchyně, tak i sál pro veřejnost. „Velikou výhodou bude pro návštěvníky fakt, že přestavba nám umožnila propojit restauraci přímo s hlavním sálem, takže návštěvníci plesů a jiných akcí už nebudou muset obíhat PKO zvenku, ale projdou suchou nohou. Pro zoologickou zahradu to bude mít i výhodu rozšíření nabídky gastronomických služeb, protože bufet, který je v dolní části zahrady, už nesplňuje všechny naše potřeby," dodává Kubánek.

Díky stavebním úpravám zmizí uvnitř i původní bar, čímž se rozšíří kapacita restaurace o jednu třetinu. Zcela nové bude i sociální zařízení, které už bylo naprosto nevyhovující. „Výhodou bude i to, že když bude na zahradě nějaká akce, koncert, promítání a podobně, tak se lidé na toaletu dostanou i přímo ze zahrady, vzniká tu nový vstup." Na podobě interiérů spolupracuje se ZOO liberecký architekt Filip Horatschke. „Doufáme, že jeho jméno bude zárukou, že Formanka bude zajímavým a oblíbeným místem," podotýká Kubánek. Zkušební provoz plánuje ZOO na duben, v květnu se pak otevře pro veřejnost.