Nedostatek personálu řeší většina věznic napříč Českem. „Potýkáme se s velmi vážnou situací, chybějí nám stovky lidí,“ říká mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby Petra Kučerová. Nejkritičtější je situace v Praze, špatné je to ale i jinde. „Ve Valdicích je neobsazených padesát míst,“ dodává Kučerová.

Současný stav lze také dobře pozorovat na dvou věznicích v Libereckém kraji. Ač je dělí velká vzdálenost, spojují zařízení ve Stráži pod Ralskem a v Rýnovicích stejné problémy. Kromě nedostatku zaměstnanců je to i přebytek vězňů.

Vazba. Ilustrační foto.
Věznice na severu Čech jsou přeplněné. V liberecké se místo ještě najde

Shodně si obě věznice vysvětlují i důvody, které stojí za neobsazenými místy. „Veřejnosti chybí pozitivní povědomí o naší práci,“ vysvětluje mluvčí rýnovické věznice Monika Králová. Jako další důvody uvádí velkou psychickou zátěž a trh práce s extrémně nízkou nezaměstnaností.

„Máme konkurenci jak u ostatních sborů, tak ve velkých firmách v okrese, které nám většinu potencionálních zájemců odlákají,“ doplňuje kolegyni mluvčí věznice ve Stráži pod Ralskem Martina Krutinová. Nechybí přitom pouze dozorci. „Sháníme psychologa, lékaře a také vychovatele,“ dodává Krutinová.

Václav Klaus
Věznice v Libereckém kraji by mohlo opustit několik stovek vězňů

Uchazeče se snaží do svých řad přilákat náborovými příspěvky. Konkrétně v Libereckém kraji může dozorce po šestiměsíční zkušební době získat až sto tisíc korun. V Praze dokonce o padesát tisíc víc. „Zaměstnanci mohou také trávit dovolené s rodinou v našich zařízeních, čerpat bezúročné půjčky nebo získat příspěvky na stravování a kulturní akce,“ jmenuje některé bonusy Králová.

Více než 22 tisíc vězňů není jednoduché do zařízení umístit. „České věznice jsou přeplněné, jejich vytíženost přesahuje 103 procent,“ přibližuje Kučerová. Nedostatečná kapacita věznic se většinou řeší stavebními úpravami, díky kterým přibývají stovky míst. To ale nestačí, navíc ne všechny objekty mohou takové stavební úpravy podstoupit. „Kapacitu v Rýnovicích bohužel nemůžeme tímto způsobem řešit,“ tvrdí Králová.

Policie. Ilustrační foto.
Po devíti letech zadrželi policisté mezinárodně hledaného muže

Odlehčit současnému stavu by mohla nová věznice, vyrůst by mohla v jižních Čechách. „V Českých Budějovicích máme pouze malou vazební věznici. Výstavba nového zařízení s kapacitou až 800 míst je pro nás v tomto regionu klíčová,“ nastiňuje budoucí plány Kučerová. Kdy by mohla stavba začít, se zatím neví, vše je ve fázi jednání.

V roce 2013 vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus amnestii, díky které se na svobodu dostalo sedm tisíc lidí. O pět let později se vše vrátilo do starých kolejí. Že amnestie problém pouze odložila, je vidět na příkladu věznice v Drahonicích v Ústeckém kraji. Ta se pro nedostatek odsouzených v roce 2013 zavřela, ale loni se opět otevřela.

Dobrovolní hasiči ve Frýdlantě zažili o víkendu velkou slávu.
FOTO: Dobrovolní hasiči ve Frýdlantě si připomněli 150 let od svého založení

Jedním z hlavních úkolů nápravných zařízení je také udělat maximum proto, aby se odsouzený začlenil zpět do společnosti a nedocházelo k recidivě. Ta se přesto pohybuje okolo 70 procent. Věznice se ji snaží omezit různými způsoby, třeba ve Stráži pracuje při výkonu trestu více než polovina odsouzených.

„Vězni získávají pracovní návyky a vydělají si peníze. Zaměstnavatel jim ale nemusí platit minimální mzdu ani příplatky. Firmy jsou s námi tak spokojené, že nedokážeme plnit poptávku,“ říká Krutinová. O něco vyšší zaměstnanost mají v Rýnovicích, kde se pohybuje okolo 75 procent. K dalším prostředkům patří také možnost vzdělávání či četby knih.

Marek Jungwirth