Celé vedení ODS by mělo dát své funkce k dispozici. V reakci na výsledky voleb to dnes večer prohlásil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. "Výsledky voleb jsou pro Občanské demokraty prohrou. Celé vedení ODS by na mimořádném kongresu strany, doufám, že bude brzy, mělo dát své funkce k dispozici. Já osobně, jako člen výkonné rady, to udělám," uvedl v prohlášení. V něm zároveň poděkoval voličům, že svými hlasy udrželi i přes nízkou preferenci stranu v Poslanecké sněmovně."

ODS získala v mimořádných parlamentních volbách necelých osm procent hlasů (7,72%), v Libereckém kraji byla bilance ještě horší, pohuhých 6,95 % hlasů. Strana přišla o 38 křesel, patří mezi ně i dvě krajská. "Naši voliči nám neodpustili," řekl v reakci na výsledky frýdlantský starosta Dan Ramzer. Situaci vidí podobně jako krajský předseda a člen grémia ODS Přemysl Sobotka. Pád podle Ramzera začal už při krajských volbách v roce 2008 a vyvrcholil v prezidentské kampani, kdy kandidát ODS Přemysl Sobotka vypadl už z prvního kola s nejnižším počtem hlasů.

Koho poslali voliči v Libereckém kraji do poslaneckých lavic?

Liberecký kraj bude mít ve sněmovně osm zástupců. Po dvou z hnutí Ano (Martin Komárek a Jana Pastuchová) a TOP 09 (Jan Farský a Václav Horáček) a ČSSD (Pavel Ploc a Lukáš Pleticha), po jednom získá KSČM (Stanislav Mackovík) a Úsvit (Jana Hnyková). Poslanci ODS mezi nimi nebudou, a to ani přes vysoký počet preferenčních hlasů, které voliči věnovali například jabloneckým exposlancům Vítu Němečkovi a Ivaně Weberové nebo již zmíněnému Danu Ramzerovi, kterého volilo v libereckém okrese nejvíce příznivců strany (1238 lidí).