„Myslím si, že bychom se měli omluvit, respektive Petr Nečas, který své osobní problémy dostal tak daleko, že podal demisi a tím padla celá vláda a destabilizoval situaci," uvedl Sobotka v pořadu ČT 24. Dodal, že samotný pád vlády není takový problém, ale ty důvody, proč padla, ty jsou podle něj pro ODS personifikovatelné. Přemysl Sobotka zároveň trvá na názoru vedení ODS, že předčasné volby nejsou správným řešením, a to ani po případném neúspěchu Rusnokova kabinetu. Původní koalice totiž stále má ve sněmovně většinu 101 hlasu. „Seriózní prezident by po neúspěšném pokusu pana Rusnoka měl dát šanci tomu, aby se vytvořila většinová vláda s podporou té většiny, která v daném okamžiku je," řekl dále Sobotka.

Vznikající vládu vidí jako vládu přátel Miloše Zemana. „Teď se odehrává střet, jestli budeme parlamentní demokracií anebo prezidentským systémem, já vidím, že bojujeme o parlamentní demokracii," uzavřel.

ČR je banánová republika, tvrdí zahraniční média.

Připomeňme, že vláda padla poté, co policie provedla čistku na Úřadu vlády.

Nečasovi zlomilo vaz obvinění jeho nejbližší spolupracovnice Jany Nagyové, která podle policie nezákonně úkolovala vojenskou tajnou službu. Spolu s ní policie zatkla a obvinila ještě další lidi, bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého šéfa vojenské tajné služby Ondřeje Páleníka a současného Milana Kovandu. Toho jediného později soud neposlal do vazby.

Tam naopak skončil i třetí z bývalých rebelujících poslanců ODS Marek Šnajdr. Podle policie se Nagyová podílela na tom, že byli korumpováni nabídkami a místy ve firmách, kde má stát většinový podíl. Podle posledních průzkumů společnosti SANEP byly s bývalou vládou premiéra Petra Nečase nespokojeny téměř čtyři pětiny Čechů. „Vláda dnes již bývalého premiéra Petra Nečase si vysloužila dostatečnou průměrnou známku, přičemž nejhorší nedostatečnou známku jí dalo 45,8 % dotázaných," uvedl ředitel a jednatel společnosti SANEP Oldřich Zajíc.

Některá zahraniční média mluví o ČR jako o tzv. banánové republice, tedy o politicky nestabilní zemi řízené zkorumpovanou vládou. S tímto přirovnání souhlasí v souhrnu 62,7% dotázaných Čechů.