Uzavřená levobřehá Zvolenská ulice pro automobily, aby tady mohla vzniknout cyklostezka s dráhami pro in-line bruslaře za 63 milionů korun. Zpevněné cesty podél pravého břehu liberecké přehrady, aby se tudy dalo projít i za deště bez toho, že by pěší byli zablácení od hlavy až k patě. Dostatek mobiliáře a hracích prvků pro rodiny s dětmi.

Takhle mělo okolí harcovské nádrže vypadat už před pár lety, ale… Plány zůstaly jen na papíře. Přitom projekt už byl vyhotovený. „Na projekt „Zelené srdce Liberce" v rámci IPRM – Atraktivní a kvalitní život v Liberci byla zpracována dokumentace pro územní rozhodnutí a proběhl proces EIA (posouzení vlivu na životní prostředí). Projekt řešil celé okolí přehrady včetně ulice Zvolenská a přilehlého lesa. Mělo dojít k rekonstrukci cest včetně veřejného osvětlení, měla být doplněna mola a tak dále," připomněl Michal Vereščák, vedoucí odboru strategického rozvoje a dotací Magistrátu města Liberce.

Vzhledem k tomu, že byl celý projekt značně finančně náročný, bylo rozhodnuto realizovat dílčí části dle finančních možností města Liberce. Jenže…
„Jelikož tyto nápady vznikly ještě za našeho vedení města, tak z nich sešlo. Liberec se v rozvoji zasekl, a to celkově, nejen v případě přehrady," uvedl pro Deník zastupitel a bývalý náměstek primátora Liberce Ondřej Červinka (ODS).

Tuto verzi potvrzuje i Vereščák. „Nejspíš svou roli sehrálo i to, že tento projekt byl připravován garniturou exprimátora Kittnera (ODS). Podle mého názoru není v nejbližší době šance dotáhnout obecně představu o revitalizaci a modernizaci celého území v okolí přehrady do úspěšného konce," řekl.

Občanští demokraté se ovšem svých vizí nevzdali a půjdou s nimi do podzimních komunálních voleb. Jedná se pouze o předvolební sliby?

„Ne. Důkazem je fakt, že akce za nás byla rozjetá, ale nakonec jsme stihli v rámci projektu „Zelené srdce Liberce" upravit pouze lesopark nad přehradou," zdůraznil Červinka. Zároveň připouští, že zadlužený Liberec teď nemá na takovéto investice prostředky, ale ještě jsou tu dotace. „Navíc, záleží na tom, jak se se současným dluhem pracuje. Je možné ho snížit až o 25 procent," tvrdí Červinka.

Plány Povodí Labe

Proslýchá se, že plány na revitalizaci harcovské nádrže chystá také Povodí Labe. To by prý mělo nechat zpevnit břehy. „O ničem takovém nevím. Jediné, co máme v plánu, je řešení související s hrází, kde jsme asi před dvěma lety provedli vrty, abychom zjistili, jak je to s průsaky. Ani zde ale ještě není žádný konkrétní výstup, zda budou zapotřebí nějaké opravy," uvedl ředitel Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Připomeňme, že kvůli vrtům byla hráz několik dní uzavřená. „Všeobecně platí, že hráze jsou náchylné na průsaky. Tomu se nedá zabránit, za ta dlouhá desetiletí si voda najde svoji cestičku. Na stabilitu hráze to ovšem nemá žádný vliv," uvedl tehdy pro Deník geolog.

Liberecká přehrada Harcov byla dokončena v prvním pololetí roku 1904.
Vznikla jako reakce na ničivou povodeň z roku 1897, která zničila Liebiegovu továrnu a napáchala značné škody i ve středu města na soutoku Harcovského potoka a Nisy.