Minimální mzda za úmorné hodiny třídění kuřat v drůbežárně nebo vybírání plastů u pásu v třídičce odpadů. Za jakých podmínek si vydělává řada Čechů i nechutné praktiky agentur či zaměstnavatelů popisuje snímek Hranice práce, který v pondělí odstartuje přehlídku dokumentárních filmů Jeden svět v libereckých Lidových sadech i v jabloneckém Klubu Na Rampě.

Fotogalerie: Začal festival Jeden svět 2008

Jak potvrdil pořadatel Lukáš Průcha, na slavnostní zahájení by měly dnes do Liberce dorazit obě autorky snímku, režisérka Apolena Rychlíková i novinářka Saša Uhlová, jež si nejhůř placená zaměstnání v Česku vyzkoušela na vlastní kůži.

„Nebudou přímo na projekci, ale zúčastní se debaty po filmu,“ vysvětlil Průcha. Právě diskuse jsou podle něj největší přidanou hodnotou festivalu, a proto se je pořadatelé snaží zařazovat po každém promítání. „Nemusí v nich hovořit přímo autoři dokumentu, ale zveme i různé odborníky nebo zajímavé osobnosti,“ doplnil organizátor.

Liberec: 19.–25. 3., Experimentální studio, 13 titulů
Semily: 11.–15. 4., Kino Jitřenka a Čajovna u Robinsona, 17 titulů
Jablonec n. N.: 19.–22. 3., Klub Na Rampě, 8 titulů

Tématem letošního ročníku festivalu je Aktualizace systému. „Organizátoři jím chtějí poukázat na rychlost dnešní doby a zahlcenost společnosti pravdivými i lživými informacemi, ve kterých – pokud se chceme orientovat – potřebujeme sami na chvíli vypnout, tedy aktualizovat se,“ vysvětlila jablonecká pořadatelka Vlaďka Drábková.

Tomu odpovídá i výběr titulů, přestože i letos sázeli dramaturgové hlavně na tematickou pestrost. „Zařadili jsme dokumenty z řady oblastí jako například problematika uprchlictví, život mládeže nebo výchova dětí,“ dodal Průcha a pozval na film Azurová s ekologickým námětem, kde je hlavním hrdinou oceán.

Lákadlem letošní přehlídky bude i diskutovaný snímek Mečiar mladé režisérky Terezy Nvotové.