Rok 2017 byl pro projekt Liberec proti šmejdům přelomovým. Už po dvou letech od jeho startu se totiž podařilo v praxi naplnit nulovou toleranci šmejdů. Výsledkem je, že se na území města neuskutečnila ani jediná předváděcí akce. Ve druhém pololetí Česká obchodní inspekce (ČOI) nezaznamenala ani žádný pokus o konání nelegální, tedy předem nehlášené akce.

KONEC PŘEDVÁDĚČEK

„Dosáhli jsme prakticky eliminace předváděcích akcí a tlačíme na šmejdy i v dalších oblastech především tím, že se nám daří významně veřejně šířit informace o jejich nekalých praktikách. Projekt navíc sám o sobě už dosáhl republikového rozměru, inspirují se jím i další města,“ řekl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Podle ČOI se ale klasické „předváděčky“ přesunuly mimo město. „Konaly se v Raspenavě, Jilemnici, Turnově, Rumburku, České Lípě, Novém Boru a Jablonci,“ vysvětlila Renata Linhartová, ředitelka inspektorátu ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj.

Nejčastějšími oběťmi tzv. předváděcích akcí se stali senioři - ilustrační snímek
V Libereckém kraji ubylo nepoctivých předváděcích akcí

Podobné zkušenosti mají i strážníci Městské policie Liberec, kteří evidovali pouze akce firmy Zepter. „Zajistili jsme je preventivní účastí strážníka okrskáře. Nejdříve nabízela firma Zepter produkty k léčebným účelům, den poté pak věci do domácnosti. Opět jsme varovali návštěvníky akce a nezaznamenali jsme žádné problematické pokusy o prodej zboží,“ uvedla mluvčí městské policie Liberec Daniela Bušková.

NOVÉ HROZBY

Zatímco klasické předváděcí akce mizí, šmejdi našli nové praktiky, jak podvodem z lidí vytáhnout peníze. Nejnovější lstí jsou smlouvy uzavírané po telefonu.

„Takový hovor, kde vám někdo po telefonu nabízí zboží, se snažte co nejrychleji ukončit. Hlavně si dávejte pozor na to, aby nikde nezaznělo slůvko ano,“ varuje Linhartová.

Sociální byt, ilustrační foto.
Liberec chce více sociálních bytů