Mezi podpořenými pacienty je paní Taťána, která se zotavuje z mozkové mrtvice, čtrnáctiletý sokol Adam, zapálený sportovec, který se narodil s mozkovou obrnou, stejně jako tříletá Nelinka nebo čtyřletá předčasně narozená Amálka.

„Jsem celoživotně ovlivněn svým handicapem, ale to mi nebere sílu na sobě ustavičně pracovat a bojovat. Věřím, že s pomocí druhých budu v budoucnu vše zvládat a společnými silami budu překonávat všechny životní překážky,“ řekl statečný Adam a dodává, že právě díky pravidelným rehabilitacím v Liberci se po zdravotní stránce cítí mnohem lépe. „Chtěla bych poděkovat všem dárcům, kteří přispěli Amálce na neurorehabilitace. Jsem šťastná, že se vybrala taková částka, kterou jsem vůbec nečekala,” poděkovala maminka čtyřleté Amálky.

Mezi ostatními dětmi je čtyřletý Adámek jedinečný. Jako jednoho z 30 tisíc novorozenců ho totiž postihl vzácný Dandy-Walker syndrom, který zhoršuje pohyb a chůzi.
Malého chlapce z Liberce postihla vzácná nemoc. S osudem bojuje

Liberecké rehabilitační centrum se specializuje na léčbu pacientů s mozkovou obrnou nebo prodělanou mozkovou mrtvicí. Léčba však vyžaduje pravidelné intenzivní rehabilitace v rozsahu až tří týdnů, díky kterým dochází k výraznému zlepšení jejich zdravotního stavu.

„Našim pacientům poskytujeme také sociální rehabilitaci, v rámci které je informujeme o možnostech finanční podpory, včetně zakládání, správy a medializace veřejných sbírek na dárcovské platformě Donio.cz. Jsme za tuto spolupráci vděční, protože díky ní můžeme pacientům a jejich rodinám pomáhat na zcela nové komplexní úrovni,” uvedl generální ředitel rehabilitačního centra SAREMA, Jan Lorenc.

David procházka, zakladatel platfromy Donio.cz
Zakladatel Donio: V lidech je stále zakořeněn pocit selhání, když žádají o pomoc

V posledních měsících tak veřejnost prostřednictvím sbírek zveřejněných v regionálních médiích štědře podpořila prvních deset pacientských příběhů. 17. prosince si rodiny těchto pacientů převzaly šek na 450 000 korun přímo z rukou zakladatele Donia, Davida Procházky. „Naším cílem je udělat z filantropie pozitivní návyk. I malou částkou lze totiž díky crowdfundingu někomu změnit život k lepšímu,“ řekl Procházka.