V úterý tomu bylo přesně 50 let, co 31. ledna 1962 zemřel nekorunovaný král komiků Vlasta Burian. Bylo mu 70 let. Nachladil se, když se vracel z jedné zájezdové štace.

Už jen podřadné estrády a večírky v závodních klubech zbyly totiž po válce komikovi světového formátu, který se vůči socialistickému lidu „provinil“ tím, že ve svém divadle za války zaměstnával nadbytečný počet herců i techniků, aby je zachránil před nasazením v Německu. Sám nikdy nepřijal jedinou nabídku k účinkování v žádném německém filmu. Až paradoxně v kontextu poválečného politického vývoje u nás vyznívá, že byl v roce 1947 odsouzen na tři měsíce vězení a půlmilionové pokutě za rozhlasový skeč, v němž měl z donucení parodovat ministra zahraniční exilové vlády Jana Masaryka. Podle pamětníků ho ale hrál tak špatně, že šlo spíš o sabotáž než hanobení a samotného Masaryka to prý pobavilo.

Nic na tom však nezmění fakt, že si po vypršení trestu až na výjimky (rádce v pohádce Byl jednou jeden král) už velké role nezahrál.

Zcela rehabilitován byl až v roce 1994. Jeho hrob a hrob jeho ženy Niny, která zemřela pouhé dva měsíce po něm, je na Vyšehradě, kam byly jeho ostatky před deseti lety převezeny z Vinohrad.

close zoom_in

Jeho filmové role ve čtyřech desítkách filmů patří dodnes ke zlatému fondu české kinematografie. A snímky Tři vejce do skla, U pokladny stál, C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Ducháček to zařídí, Anton Špelec, ostrostřelec či Přednosta stanice dodnes spolehlivě rozesmávají celé generace diváků.

Vůni divadla nasál v rodném Liberci

Josef Vlastimil Burian, jak se celým jménem slavný herec, komik, excelentní imitátor, ale i režisér a autor divadelních her jmenoval, se narodil v Liberci. Bylo to 9. dubna 1891 a nevybral si právě zámožnou rodinu. Co scházelo na penězích, nechybělo ve výchově.

Jeho tatínek, krejčovský pomocník Antonín, byl předsedou zábavního odboru libereckého Sokola a členem divadelního spolku.

„Už jako pětiletý kluk si poprvé Vlastimil stoupl na jeviště. Objevil se v roli cikáněte v představení Dráteníček a asi jako sedmiletý hrál malou roli ve Fidlovačce.

close zoom_in

V Liberci nasál divadlo, sport i cizí jazyky,“ zmínil před dvěma lety u příležitostí odhalení busty slavného rodáka v prostorách liberecké radnice divadelní kritik Jiří Just.

V Liberci žilo tehdy přes osmadvacet tisíc Němců a jen asi tisíc šest set Čechů. „Všude mluvili lidé německy a Vlastimil s rodinou žil na malém českém ostrůvku. Odtud zřejmě pramení i Burianovo pozdější parodování ducha němčiny, které předváděl ve svých filmech,“ zmínil Just.

Malý Vlastík chodil do české veřejné školy v ulici 5. května až do páté třídy. Už tehdy se projevil jeho budoucí talent, což dokazují vysvědčení z liberecké České veřejné obecné školy. Zatímco počty, mluvnici, sloh nebo pravopis zvládal školák stěží, z kreslení, ale hlavně ze zpěvu a tělocviku dostával samé jedničky.

close zoom_in

„Už tehdy bylo zřejmé, že je muzikální, pohybově nadaný a výřečný – a to prodal ve své herecké profesi,“ dodal Just.

Pak se ale rodiče museli rozhodnout, co v silně německém prostředí dál. Do německé měšťanky Vlastu dát nechtěli a tak se, podobně jako rodiče Karla Vacka, známého hudebního skladatele, raději roku 1901 odstěhovali do Prahy.

Jako dítě zpíval na kůru

Burian se už od mala setkával s lidmi, kteří měli zájem o divadlo a měl možnost slýchat příběhy z tohoto prostředí. Jako dítě zpíval na kůru a měl rád operu, na kterou ho tatínek, sám zapálený divadelník, v Praze vodil.

V hlavním městě se vyučil obchodním příručím na obchodní škole. Byl skvělým imitátorem a bavičem, což uplatňoval zpočátku na večírcích s přáteli. Obrovské nadání mu však postupně otevřelo cestu i k veřejnému vystupování a tehdy odstartovala Burianova hvězdná kariéra. Natočil čtyři desítky filmů, převážně komedií. V roce 1925 si založil vlastní divadlo Divadlo Vlasty Buriana (dnešní Divadlo Komedie), kterým prošla většina známých herců.

Burian byl ale i nadšeným sportovcem. Jezdil závodně na kole, hrál tenis a hlavně fotbal, přes žižkovské kluby Saturn a Viktorku se v letech 1914 – 1916 dostal až do prvoligového mužstva AC Sparta. Jeho brankářské schopnosti ocenil i legendární fotbalista František Plánička.

V Liberci žili Burianovi v chudinské čtvrti za kavárnou Nisa, v Lucemburské ulici č. 36, v domě, který už dnes nestojí. Později se přestěhovali do Vídeňské, dnešní Moskevské ulice. Údajně na to zavzpomínal rok před svou smrtí, v roce 1961, kdy účinkoval v Liberci.

„Před představením se procházel Moskevskou ulicí a hledal dům, v němž bydlel v zadním traktu, ale už ho nenašel. Zato poznal Plzeňskou pivnici, kam chodil jako malý kluk tatínkovi pro pivo,“ dodal autor vzpomínek Egon Wiener, podle kterého si slavný Vlasta Burian údajně zahrál ještě v roce 1945 s vratislavickými ochotníky.