„Petr našel na pískovišti injekci, takzvanou inzulínku, a místo aby mi o ní řekl, tak s ní začal propichovat slimáky. Jenže pak se o ní zranil. Neváhala jsem ani vteřinu a ihned jsem vyhledala lékařskou pomoc,“ začíná vyprávění Lenka Kotrčová, která je shodou okolností zdravotní sestrou. Jenže pro ni, možná, o to hůře. Velmi dobře si totiž dokázala a dokáže představit, co vše může následovat.

Po prvotním ošetření na pohotovosti začal roční kolotoč vyšetření a lítání po doktorech. „Druhý den jsme museli k obvodní lékařce. Čekalo na nás očkování proti žloutence a nekonečné odběry krve. Hrozba žloutenky ještě zdaleka nebyla tou největší. Po celý rok jsme chodili na testování, zda z jehly nechytil virus HIV,“ pokračuje s nešťastným výrazem ve tváři maminka. Po roce si sice oddychla, že žádná z možných nákaz se nepotvrdila, nicméně dodává, že ani nyní, několik let po nešťastné události není klidná. Strach, že se přece něco objeví, u ní přetrvává.

Volně se povalující injekční stříkačka nebo jehla není v Liberci výjimkou. Podle informací Daniely Buškové, tiskové mluvčí libereckých strážníků, se průměrně jednou týdně objeví hlášení, kdy všímaví občané na nález upozorní.

I proto se městská policie rozhodla uspořádat dnes rozsáhlou akci zaměřenou na kontrolu dětských hřišť v Liberci. „V sobotu 17. dubna 2010 proběhne v době od 8 do 12 hodin preventivní akce strážníků Městské policie Liberec, která bude zaměřena na sběr použitých jehel, injekčních stříkaček a jiného infikovaného materiálu. Tedy materiálu, kterým je ohroženo zdraví a život návštěvníků vybraných dětských hřišť, parků a jiných veřejných prostranství,“ potvrdila Daniela Bušková.

Sběr strážníci plánují opakovat

Jak doplnila, akce vychází právě z častých oznámení o nálezu jehel v takových prostorech. Strážníci proto chtějí předejít možným zdravotním rizikům a sami prohledají uvedené lokality. „Akci v průběhu jara a léta nejméně dvakrát zopakujeme,“ doplnila tisková mluvčí .

Sbírat budou strážníci do speciálních kontejnerů, které následně předají k další likvidaci na příslušné pracoviště organizace K-centrum. V případě, že sami najdete injekční stříkačku nebo jehlu, neváhejte kontaktovat městskou policii. Lenku Kotrčovou tehdy podobné řešení nenapadlo, nevěděla, kam s ní. „Nějakou dobu jsem s ní dokonce chodila v kabelce po zdravotnických zařízeních a všude jsem ji nabízela. Překvapilo mě, že ji nikde nechtěli vzít,“ dodává.