A to právě při činnostech, které mají děti nejraději: při hrách, na prolézačkách, při jízdě na kole či na bruslích. Helma, ohleduplnost a znalost základních pravidel – to všechno by si s sebou měli cyklisté vzít, pokud se rozhodnou usednout na kolo. Nic na tom nemění fakt, že ve většině měst v kraji už mají „své“ cyklostezky či areály. I tady se totiž mohou zranit. Ať už drandí na kole, nebo na čím dál oblíbenějších inline bruslích.
Na libereckých cyklostezkách dokonce hlídkují městští strážníci, kteří se ale v poslední době podle jejich mluvčí Daniely Buškové setkávají naštěstí spíše s drobnými lapáliemi, jako jsou odřená kolena a lokty.
„Oblíbená je smíšená stezka, která vede podél Nisy,“ přibližuje libereckou cyklo a inline realitu mluvčí Bušková. „Lidé ale mají trochu guláš v tom, jak se na ní chovat. Obecně platí, že na takové stezce musí bruslaři a cyklisté dávat pozor na chodce, ti mají menší možnost manévrování. A všichni, chodci, bruslaři i kolaři, by se měli pohybovat po pravé straně.“
I děti by také měly vědět, že na chodníky mohou s kolem, jen pokud ho vedou. Na stezky, které jsou označené symbolem kola na červeném podkladu (v Liberci například na ulici Milady Horákové), mají zase zapovězen vstup chodci.
Táborům se úrazy nevyhýbají
Děti mohou přijít k úrazu i na táborech. Na Českolipsku tak záchranáři letos zasahovali již třikrát, ve dvou případech s vrtulníkem. „Na začátku prázdnin přepadl čtrnáctiletý chlapec u chatky přes zábradlí a uhodil se do hlavy. S otřesem mozku ho přepravil vrtulník na traumatologickou ambulanci liberecké nemocnice,“ říká mluvčí ZZS LK Lenka Markovičová. V druhém případě letěl vrtulník k jedenáctiletému chlapci, který spadl na trubku prolézačky.
Se zhmožděním hrudníku rovněž skončil v péči lékařů na traumatologické ambulanci liberecké nemocnice. Ve třetím případě zasahovala sanita záchranky u dvanáctiletého chlapce, který prošel skleněnou výplní. S otevřenou ránou ruky ho záchranáři převezli na chirurgii.
S uvolněnými horními řezáky, rozbitým rtem a odřeným kolenem skončil pád osmiletého chlapce z kola v pondělí večer u jablonecké přehrady. „Sanitka jej odvezla na chirurgii do liberecké nemocnice,“ potvrdila mluvčí krajských záchranářů Lenka Markovičová. Úraz by byl zřejmě o hodně horší, kdyby chlapec neměl přilbu.
Zahleděl se jinam
Ve skupince s babičkou jel chlapec jako první a zřejmě se na chvilku zakoukal mimo. K ležícímu hochovi se seběhli všichni okolo. Mimo zdravotníků přijeli i policisté.
„Je to značená cyklostezka, v takových případech k úrazu policie také přijede,“ vysvětlila policejní mluvčí Dagmar Sochorová s tím, že cizí zavinění v tomto případě policisté vyloučili.
Prázdninové úrazy dětí a mladistvých
I v uplynulých letech bylo spektrum prázdninových úrazů podobné: Nejvíce úrazů bylo způsobeno pádem, při kterých byla nejčastěji zraněna hlava a čelisti. Velké procento úrazů si děti způsobily při sportu (jízda na kole, na bobové dráze, na koupališti), kdy došlo k naraženinám či zlomeninám horních a dolních končetin.
Výjezdy ZZS LK během července a srpna v uplynulých letech:
– 2010: 155 výjezdů, z toho bylo zraněno 59 dívek a 96 chlapců. Nejvíce výjezdů bylo k dětem ročníku 1992, ke kterým se vyjíždělo 20x.
– 2009: 137 výjezdů, z toho bylo zraněno 45 dívek a 92 chlapců. Nejvíce výjezdů bylo k dětem ročníku 1991 a 1992, ke kterým se vyjíždělo 15x.
– 2008: 140 výjezdů, z toho bylo zraněno 59 dívek a 81 chlapců. Nejvíce výjezdů bylo k dětem ročníku 1994, ke kterým se vyjíždělo 18x.
– 2007: 140 výjezdů, z toho bylo zraněno 56 dívek a 84 chlapců. Nejvíce výjezdům bylo k dětem ročníku 1991, ke kterým se vyjíždělo 16x.