Jaký máte názor na současnou situaci v Pražské ulici vy? Diskutujte pod článkem.

Mnoho let patřila k tomu nejlepšímu v Liberci. Sídlily zde prestižní značky, vyhlášené restaurace. Dnes? Několik zlatnictví, pár prodejen vietnamských obchodníků s textilem, nějaké herny.

„Je to smutné, ale Pražská má to nejlepší asi za sebou,“ dávám se do řeči s jedním z obchodníků, co zde ještě vydrželi. Jméno uvést nechce. Do Fóra, jako mnoho ostatních, nepůjde. „Ne, to v žádném případě, to raději skončím úplně,“ vykládá. Zajímá mě, proč odtud všichni odchází, zda je šance, že se tento trend změní.

Ulice má šanci

Architekti z libereckého studia Mjölk jsou optimisté. „Pro Pražskou je to naopak naděje,“ říká Vojtěch Urban. Podle mladého architekta se ale musí změnit přístup obchodníků a především majitelů nemovitostí v ulici.

„Luxusní butiky, kavárny, restaurace. To je cesta. Pražská se musí odlišit od obchodních center,“ pokračuje. Zamyslet by se podle něj měli i majitelé. „V Pražské jsou strašné nájmy, to je neúnosné a obchodníkům ani nic jiného než odejít nezbývá,“ dodává Urban.

Lidé z přestěhovaných obchodů se o důvodech bavit nechtějí. Štěstí mám jen s paní Petrou, ovšem pod podmínkou, že v článku nezazní její celé jméno, ani název obchodu. „Menší nájem, větší komfort, více zákazníků,“ vypočítává. A přidává důvod, který visí ve vzduchu. Nakupování se podle ní prostě mění. „Pražskou už se dnes jen prochází, řekněte sám, kdy jste si tam něco koupil?“ odpovídá mi otázkou. A vlastně ano. Před pár lety, když se jelo nakupovat, jelo se do Pražské. Teď obří nákupní centra známou ulici válcují. Lidé si nakoupí vše pod jednou střechou.

Přerod Pražské ulice ve spíše odpočinkovou zónu, tedy v něco jiného, něž co vidíme na každém kroku, by mohl podle Vojtěcha Urbana trvat i deset let. „Záleží to na přístupu obchodníků i majitelů. Zda pochopí, že se musí změnit i oni,“ vysvětluje. Uvidíme, zda se jejich představy jednou dočkáme.