Primátor Jiří Kittner spolu s dalšími spolupracovníky vyhlásil ve druhém čísle svého soukromého periodika Pravý zastupitel div ne válku všem médiím. Přesněji řečeno těm, která nepíšou podle jeho gusta. Nejenže novináře považuje skoro za největší spodinu lidstva, ale ještě jeho noviny útočí na dva konkrétní redaktory.

Protože je Liberecký deník mezi těmi, na nichž nenachází Pravý zastupitel ani nitku suchou, necháváme na oplátku zaznít hlasy dvou čtenářů, Liberečanů, právě na aktuální číslo Pravého zastupitele. Zde jsou. (mi)

Revolver revue u nás doma, v Kocourkově

Tak jsme opět dostali do schránek nový reklamní leták. Tenhle nic neprodává, nic nenabízí, ale byl doručen do pravých rukou, neboť jsem pravý Liberečák. Listy má trochu hrubší, ale o to lechtivější čtení a nabízí.

Hned v úvodu ztotožňuje neposlušné novináře s nezaměstnanými neplatiči VZP a uživateli omamných drog. Fantastické přirovnání, téměř obskurní! Dále přirovnává „Soukeňák“ k plácku, kde se v létě shromažďují podivné individuality s puncem minulého režimu.

Koho tím autor myslel? To zapomněl veřejnosti sdělit, ale zní to tak nějak „odborně“… Ten punc by jistě čtenáře zajímal. Pokud měl na mysli šesticípou hvězdu, pak máme autora další perly tohoto zdarma letáku.

Zveřejněním antisemitského pamfletu dokázala redakce skutečnou „profesionalitu“. Ulehčila autorovi práci s jeho roznášením a rozesíláním. Zvýrazněná grafická úprava pak zajistila, že je nepřehlédnutelný a své fandy si najde.

Redakce svou hloupostí dokázala, že Kocourkovští se jeví jako naprostí žabaři a autor anonymu jí jistě nezapomněl poděkovat za distribuci zdarma. Teď je jen na Policii České republiky, aby konala, dotyčného vyhledala a dala mu možnost, aby obhájil své názory u soudu.

Redaktory Pravého zastupitele by pak měl někdo poučit o etice a mravnosti, pokud „po zralé úvaze“ docházejí k podobným rozhodnutím o nepodepsaných příspěvcích.
Něco jiného je prodávat kedlubny, něco jiného je psát do novin hlouposti. Pokud nemohu odolat nutkání, pak bývá dobrým zvykem dát slovo i tomu, na koho anonym útočí a nečekat až do příštího čísla. Někdo by to mohl pokládat i za úmyslnou denunciaci, alespoň do voleb…

Co se umění týče, pak o sochách ve městě bych raději pomlčel nebo se zeptal kolemjdoucích. Někdy mi připadá, že mocní v tomhle městě žijí v jiné dimenzi a mluví jiným jazykem.
Možná, že ani nejsou z tohoto města, protože jinak by snad nemohli chtít třeba tržnici před Dunajem, kde ani nikdy nebývala. V pořadí druhý náborový leták se od prvního moc neliší: mrkev za 12, cibule za 16, zelí a kedlubny po 20. Po zralé úvaze – nekup to!

Egon Wiener

Reakce Židovské obce Liberec

Se znepokojením jsme zaregistrovali šíření vulgárního antisemitského textu, na který upozornil občasník Pravý zastupitel, a věříme, že se jedná o ojedinělý projev extrémní nesnášenlivosti a výron nenávistí sociálně retardovaného jedince a že nikdo z rozumně uvažujících spoluobčanů se s podobným textem neztotožňuje a považuje jej za nepřijatelný.

Vážíme si každého otevřeného vystoupení proti podobným jevům, neboť naše historická zkušenost nám dala poznat, že pasivní přihlížení malému zlu může přerůst ve zlo velké. Podobná otevřená vystoupení považujeme nikoliv za obranu židovské či jiné menšiny, nýbrž a především za obranu práv všech občanů

Michal Hron, předseda Židovské obce Liberec