Základní škola Na Výběžku v Harcově měla v létě 2011 smůlu. Bleskové povodně se dotkly i jí a poničily mimo jiné i školní hřiště za milion a půl korun. Rodiče žáků sice povrchy hřiště vyčistili, i tak je ale potřebná celková oprava.

Škola se proto přihlásila do projektu IPRM, ze kterého měly na rekonstrukci přijít evropské peníze. „Oprava hřiště je pro nás absolutní nutností," říká ředitelka školy Jarmila Plachá.

„My máme tu nevýhodu, že nemáme ani vlastní tělocvičnu, cvičit chodíme do sokolovny v Harcově, která je také v zoufalém stavu. Původně jsme si mysleli, že hřiště opravíme z peněz, které jsme dostali za povodně od pojišťovny, ale pak přišla možnost přihlásit se do IPRM, tak jsme toho využili. Ale od té doby jen čekáme. Přitom hřiště neslouží jen pro hodiny tělocviku, využívá ho i družina," stýská si Plachá.

Celý projekt nazvaný „Volnočasové aktivity I" jako by byl od začátku začarovaný. Kromě Harcova se v něm počítá i s modernizací školních hřišť u ZŠ Křižanská v Ostašově a ZŠ Vrchlického v Pavlovicích, kde mají vzniknout i šatny a toalety.

Náklady na hřiště ve Vrchlického se odhadují na 10 milionů, v Ostašově na 11 milionů a v Harcově na 5 milionů korun.

Jenže realizace projektu se nejdřív odsunula, protože město nemělo 4,65 milionů na povinnou spoluúčast. Dokonce se objevily snahy celý projekt shodit ze stolu s odůvodněním, že není projekčně připraven na čerpání evropských dotací. Nakonec se peníze našly a hřiště měla být podle plánu hotova do července 2014. Nestalo se. A jak to tak vypadá, hřiště nebudou ani do léta 2015.

Vloni na podzim vybrala hodnotící komise jako vítěze společnost jménem Eurovia. Nové vedení města ji ale nepotvrdilo.

„My jsme to po volbách dostali na stůl ve stylu podepište to, vítězem je Eurovia. Když jsme se na to podívali, tak jsme zjistili, že firma Swietelsky nabídla cenu za obnovu hřišť skoro o tři miliony levnější než Eurovia. Jenže ta původní výběrová komise ji ze soutěže vyřadila kvůli formálním nedostatkům," vysvětluje primátor Tibor Batthyány.

A protože se Swietelsky odvolal, nová komise, kterou radnice po volbách ustanovila, ho do soutěže znovu zařadila a vybrala jako vítěze. Nové stanovisko komise stvrdila teď i Rada města. „Postupovali jsme přesně podle zákona," obhajuje postup města Tibor Batthyány. „Pochybení, kterého se podle původní komise Swietelsky dopustila, bylo opravdu formální, nešlo o žádné zásadní věci, jen některé položky specifikovali víc, než požadovala zadávací dokumentace. Ta původní komise ale Swietelskeho rovnou vyřadila, aniž by požadovala nějaké upřesnění. Proto jsme celou věc přehodnotili a nakonec dali firmě Swietelsky přednost. Chceme se chovat hospodárně, a pokud je jejich nabídka skoro o tři miliony korun levnější, není důvod ji nevybrat," odůvodňuje rozhodnutí primátor.

Odvolá se Eurovia?

Společnost Eurovia zatím nechce postup radnice příliš komentovat. „Rozhodnutí výběrové komise už máme k dispozici. Nyní běží lhůta, ve které budeme zvažovat, zda se proti rozhodnutí odvoláme či nikoliv. Záležitost aktuálně diskutujeme s našimi právníky. Víc se k tomu v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat," sdělil za Eurovii mluvčí Marek Roll.

Pokud se Eurovia pustí do sporu s radnicí, doplatí na to především školy, které jen budou bezmocně čekat, než se celý spor vyřeší. Školní hřiště mezitím budou dál v neutěšeném stavu. Jenže postup města neschvaluje ani opozice. Zastupitel Ondřej Červinka (ODS) na posledním jednání zastupitelstva prosadil, aby celý proces výběrového řízení prozkoumal kontrolní výbor, což bylo nakonec jednomyslně přijato.

A jaké jsou výhrady opozice? Především obavy z toho, že město postupovalo protizákonně, když výsledky první hodnotící komise zvrátilo a dalo přednost jiné firmě.

„To, že původní komise nevyzvala firmu Swietelsky, aby chyby v dokumentaci pro výběrové řízení napravila, není nic v rozporu se zákonem. Radnice proto nebyla oprávněna vůbec nějakou novou komisi ustanovit a výsledky přehodnotit. To by šlo pouze v případě, kdyby se ta původní komise dopustila něčeho nezákonného, to se ale nestalo," říká předseda libereckých Starostů Michal Hron.

Radnice: Držíme se zdravého rozumu

Podle náměstka primátora Jana Korytáře, který v nové komisi také zasedal, ale předchozí komise přistupovala k nabídce firmy Swietelsky nepřiměřeně formalisticky a tvrdě.

„Střetly se tady dva pohledy. Jeden ctí text zákona a druhý ducha zákona. Považoval bych za absurdní, kdybychom vyřadili z výběrového řízení firmu, která měla u zakázky za dvacet milionů korun mezi stovkami položek pouze dvě nejasné. Šlo o dva plotové sloupky a dvacet dva připojovacích armatur k topení," vysvětluje Korytář. „Nakonec jsme se opřeli o ustanovení zákona o obcích, které nám ukládá, abychom se

chovali hospodárně. Podle mého názoru jsme se rozhodli správně a podle zdravého rozumu," dodal k tomu.

S tím ale nesouhlasí bývalý ekonomický náměstek Jiří Šolc, který byl v předchozí výběrové komisi. „ Jde o čistě politické rozhodnutí, naše komise postupovala striktně podle zákona. Jestliže zadavatel té zakázky, tedy město, měl v zadávací dokumentaci nějaké požadavky a jedna firma jim nevyhověla, tak nám nezbylo nic jiného, než ji vyloučit. A že se teď takovýmhle podivným způsobem vrátila do hry, je věc, která bude mít svoji dohru. Eurovia si to určitě nenechá líbit, takže tu hrozí byrokratické šarvátky a možná budeme muset vracet dotaci. A ta hřiště na to doplatí. Protože jestli se nepodaří získat na jejich opravu peníze z EU, tak město samo takové prostředky nemá, " říká Šolc.