Každý, kdo je nebo se stane pravidelným cestujícím prostředky hromadné dopravy kromě zjednodušení navíc může ušetřit. „Pokud totiž pojede z Turnova do Liberce, a využije Opuscard, zaplatí za jízdenku 36 korun a může si vybrat libovolný prostředek. Je na něm, zda pojede vlakem nebo autobusem,“ vysvětlil Petr Prokeš, ředitel společnosti Korid LK, která má v Libereckém kraji na starosti veřejnou dopravu.

Kromě toho navíc v časové relaci, která je na tuto trasu stanovená na tři hodiny, může na tutéž jízdenku pokračovat v jízdě městskou hromadnou dopravou. A je jedno, zda v Turnově, kde stojí jízdenka 7 korun nebo v Liberci, kde za ni cestující zaplatí 16 korun.

„Skutečně má městskou dopravu již v ceně jízdenky mezi Turnovem a Libercem,“ ubezpečil Prokeš. Navíc v současné době, pokud někdo na té samé trase cestuje vlakem, jízdenka jej vyjde na 55 korun. „Ještě výhodnější to bude pro cestující, kteří budou mít sedmidenní nebo třicetidenní předplatné. U týdenního prakticky zaplatí osm cest a u měsíčního třicet,“ dodal ředitel Koridu.

Opuscard mohou cestující využívat i kombinovaně. Například na ní mohou mít nahrané klasické předplatné pro městskou hromadnou dopravu a zároveň pak i obnos peněz, ze kterého mohou platit další jízdné.

Kromě toho pak prostřednictvím čipové karty Opuscard bude možné od příštího týdne platit za dopravu v liberecké Městské hromadné dopravě i za jednotlivé jízdné. „Navíc bychom v blízké budoucnosti chtěli zprovoznit systém, který umožní platit předplatné například prostřednictvím internetového bankovnictví,“ doplnil Jiří Veselka, ředitel Dopravního podniku města Liberce.

Podle slov Martina Seppa, náměstka hejtmana pro dopravu Libereckého kraje, se však zvýší ceny jednotlivého jízdného pro nepravidelné cestující. Koncept IDOLu je však takto postaven. Aby cestování pomocí Opuscard motivovalo cestující využívat co nejvíce prostředků veřejné hromadné dopravy.

Jak totiž vysvětlil bývalý krajský radní pro dopravu, Vladimír Richter, centra měst nejsou konstruována na obrovské množství aut. Především se města potýkají s nedostatkem parkovacích míst.