Prevence je základ, praví známé přísloví. Lidé se jím ale ne vždy řídí, pokud se jedná o jejich zdraví. Přitom pravidelné prohlídky u lékaře pomohou včas odhalit vážná onemocnění.

Prevenci v oblasti gynekologie se pravidelně věnuje zhruba jen třetina žen. „Přitom ve starších věkových kategoriích zájem o pravidelné prohlídky ještě více klesá a nad šedesát roků padá dokonce někam k deseti procentům,“ varuje olomoucký gynekolog Aleš Skřivánek.

„Dívky by měly s pravidelnými preventivními prohlídkami u gynekologa začít v době, kdy začnou menstruovat. Dále, přijdou–li potíže s nepravidelnou menstruací, bolesti při menstruaci nebo jiné problémy,“ poznamenala jablonecká gynekoložka Alexandra Jörgová.

Jsou dívky, které nemohou překonat stud, nicméně kolem patnáctého roku by měla podle Jörgové přijít každá alespoň na preventivní ultrazvukové vyšetření.

Většina mladých žen se odhodlá k návštěvě svého gynekologa až v období svého prvního styku. „Přicházejí si pro antikoncepci. Potom mnohé z nich už docházejí na prohlídky pravidelně,“ vysvětlila jablonecká lékařka.

Podle odborných studií díky hormonální antikoncepci ustupuje rakovina vaječníků. „Kvůli nedbalosti pacientek je naopak na vzestupu rakovina dutiny děložní,“ míní gynekoložka.

„Za poslední dva měsíce jsme v naší ordinaci zaznamenali šest nálezů v prsu. Přitom stačí, aby ženy chodily ke svému lékaři pravidelně,“ apeluje gynekoložka Jörgová.

Starší ženy by riziko vážných nemocí také neměly podceňovat. „Dokud pacientce dovolí zdravotní stav chodit, určitě by měla jednou do roka svého gynekologa navštívit,“ shodují se lékaři.

Jeden z nich poznamenal, že právě dámy ze starší generace vedou při prohlídkách řeči typu: „Já jsem tady dnes naposledy, pane doktore, já už to nepotřebuju a podobně.“

Kromě objasnění toho, co pro ně v tomto věku můžeme udělat, jim říkám: „Nejste tady na castingu Miss, ale kvůli svému zdraví, a dokud budete schopná dorazit na prohlídku, přijďte,“ dodal s úsměvem olomoucký specialista.

Nezapomínáte na preventivní prohlídky?

Zanedbávat by se nemělo ani samovyšetření prsů. Když je něco v nepořádku, žena by měla co nejdříve vyhledat lékaře.

„Pacientky se často ohánějí větou, že je to nebolí. To je špatně. Bolet to začne, až když je pozdě,“ doplnila gynekoložka Jörgová.

Následkem nedostatečné prevence je právě vysoké procento žen s onkologickými onemocněními diagnostikovanými ve vysokém stupni a obtížně léčitelnými.
„Prioritou je jednou do roka navštívit svého gynekologa. Na to by si měla udělat čas každá z nás. Zdraví totiž nezná naše: Jindy, teď nemám čas,“ uzavřela lékařka.

PREVENCE ZDARMA

– preventivní prohlídka v rámci níž je provedena cytologie – vyšetření děložního čípku (pozn. red. neprovádí se u dívek a žen před zahájením sexuálního života)
– screening rakoviny prsu – od 45 let mamografie jednou za dva roky
– screening rakoviny tlustého střeva – od 50 let jednou ročně TOKS (pozn. red. test na stanovení okultního – skrytého – krvácení do stolice) – eviduje praktický lékař

Autor Dana Eršilová