Jedna taková teď začala nově fungovat i na Frýdlantsku, kde je podle statistik mnohem starší populace než v Liberci. „Kromě Střediska sociální péče, které už působí ve Frýdlantu, je tu od začátku října Diecézní charita Litoměřice. Obrátit se na ní mohou lidé nejen z Frýdlantu, ale i z jeho spádových obcí a ze spádových obcí nedalekého Nového Města pod Smrkem," říká mluvčí frýdlantské radnice Martina Petrášková.

To znamená lidé z Dětřichova, Heřmanic, Kunratic, Krásného Lesa, Řasnice, Bulovky, Pertoltic, Višňové, Černous, Habartic, Raspenavy, Hejnic, Bílého Potoka, Lázní Libverda a Jindřichovic. „Poskytujeme jednak pomoc při běžných úkonech osobní hygieny, při zajištění stravy v domácnosti, nabízíme práce spojené s chodem domácnosti, jako je praní, žehlení nebo donáška nákupu. Dále můžeme být klientům k dispozici jako doprovod při cestě k lékaři nebo na úřady, při procházkách nebo jsme připraveni dělat jim doma společnost a povídat si s nimi," vysvětluje vedoucí Charitní pečovatelské služby Pavla Erlová.

Terénní službu mohou využít senioři nebo osoby se zdravotním postižením či chronickým onemocněním, starší 19 let a to ve všední dny od 7.00 do 15.30 hodin, v případě potřeby přijedou pečovatelky i o víkendu nebo ve svátek. Ceny za veškeré úkony jsou uvedeny v ceníku, který je v souladu se zákonem o sociálních službách.