Myslivcům se však nelíbí plot, který kolem pětihektarové plochy vyrostl. Podle nich tím trpí zvěř, která má v oblasti své migrační trasy. Plot jí tak brání v pohybu. Ekologové se teď snaží najít s myslivci společnou řeč, svého projektu se totiž nechtějí vzdát.

„Zrovna dnes jsme měli jednání na inspekci životního prostředí. My zastáváme názor, že plot není zase tak velký, aby se nedal obejít,“ řekl včera Deníku Jan Korytář z liberecké ekologické Společnosti přátel přírody.

Oplocení se však nelíbilo také stavebnímu úřadu v Českém dubu, který dokonce nařídil, aby ekologové oplocení odstranili. „Rozhodnutí bylo vydáno, jednání však probíhají dál,“ uvedl starosta Českého Dubu Jiří Miler. Opačné rozhodnutí, tedy zákaz plot odstranit totiž vydala Česká inspekce životního prostředí. Odstraněním oplocenky by podle jejího šetření hrozilo narušení obnovy lesa.

Pokud by ekologové přece jen museli oplocenku odstranit, jejich záměr by to vážně ohrozilo. „Jedle, které jsme tam vysázeli by určitě nepřežily, zvěř by je sežrala,“ uvedl Korytář.

Jednání podle něj v současné době vypadají nadějněji než doposud. Na všech stranách je totiž znát vůle k určitému kompromisu. „Všichni se shodujeme v tom, že ten les by opravdu měl být jiný. Naopak názory se liší v tom, jak velký by měl být plot. My určitě vyjdeme myslivcům vstříc a budeme se v budoucnu a na dalších projektech snažit dělat menší zásahy, tedy zvolíme variantu s větším množstvím menších oplocenek,“ dodal Jan Korytář.

Jak již dříve uvedl, problém s přemnoženou zvěří, která znemožňuje normální obnovu lesa, je jedním z hlavních důvodů, proč se v českých lesích tak pomalu a nákladně mění složení lesa směrem k většímu podílu listnáčů a jedle a tím i k lepší ekologické stabilitě.