„Pamatuji si jeden případ, kdy muž přenesl za směnu 38 tun břemen. Nakonec to skončilo operací obou horních končetin. My jsme pak měli problém dokázat firmě, že se mu to stalo kvůli pracovní činnosti,“ vypráví předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Z nařízení vlády vychází takzvaný hygienický limit pro ruční manipulování břemene. Muži mohou najednou zvedat třicet kilo, při občasném zvedání kilogramů padesát. Za osmihodinovou směnu mohou přenést rovných deset tun.

U žen jsou limity pochopitelně nižší. „Ženy mohou přenášet maximálně patnáctikilová břemena. Mohou i dvacetikilová, ale maximálně po dobu půl hodiny,“ říká Šubrt. Celkově tak může žena za směnu přenést 6 500 kilogramů.

Podle odborů se stává, že zaměstnanci přenesou za směnu až třikrát větší váhu. „Ano, tak je to běžné. A zaměstnavatelé se pak hrozně diví. Své lidi přetěžují a předpisy se příliš nezabývají,“ podotýká odborář. Limity může kontrolovat hygiena. Té mohou dávat zaměstnanci podněty a nebo také odborům.
Zaměstnanci ale často sami nemají zájem své vlastní přetěžování řešit. Firma mu za vyšší výkon nabídne prémie a lidé kvůli penězům zapomenou na své vlastní zdraví. „Někdy si člověk klidně zničí ruce, jen aby si trochu přivydělal,“ ví Milan Šubrt.

Na vině je úkolová mzda, která člověka do obrovského výkonu vlastně tlačí. „Zaměstnanec sice plní normu na 110 procent, ale pak třeba trpí bolestmi zad a může mít i vážnější potíže. Není žalobce, není soudce. Pokud člověk sám nepřijde, nikdo s tím nic neudělá,“ dodává liberecký odborář. Podle nařízení vlády však za zdraví svých zaměstnanců zodpovídá zaměstnavatel. Na dodržování maximálních limitů by tedy měl dávat pozor.