Od konce ledna do konce února se číslo zvýšilo přesně 1840. V porovnání se stejným obdobím v loňském roce je rozdíl ještě výraznější, k poslednímu únoru roku 2008 jich bylo 14 645.

Nově zaevidovaných uchazečů zaregistroval úřad práce ještě více. „Nově se zaevidovalo 3641 uchazečů, vyřazeno jich bylo 1801, z toho umístěných 1162,“ upřesnil Ladislav Dvořák, analytik libereckého úřadu práce. kromě toho dodal, že se zvýšil i počet nezaměstnaných absolventů, a to z 819 na 853. Před rokem bylo evidováno pouze 620 absolventů.

„Počet mladistvých bez kvalifikace se zvýšil z 307 na 320, což odpovídá obvyklému sezónnímu průběhu u této skupiny uchazečů,“ doplnil Ladislav Dvořák.

Podle jeho vyjádření byl nepříznivý únorový vývoj vedle sezónního útlumu způsoben především dopady hospodářské recese.

„Jedná se nejen o dopady již dříve nahlášených případů hromadného propouštění, ale též o plíživé propouštění ve velkých i menších firmách,“ vysvětlil analytik.

Podle něj bude tento trend zřejmě dále pokračovat, neboť v únoru byly v kraji nahlášeny další čtyři případy hromadného propouštění, které zasahují celkem 126 zaměstnanců. Jejich příchod do evidence úřadů práce lze očekávat ve druhém čtvrtletí 2009.

Nejhůře je na tom Česká Lípa. Na Českolipsku, kde nezaměstnanost souvisí především s s krizí novoborského Crystalexu, se míra nezaměstnanosti vyšplhala až na 11,2 procenta.

„V ostatních okresech je situace velmi vyrovnaná – Liberec 8,3 procent Semily 8,4 a Jablonec nad Nisou 8,5,“ upřesnil Dvořák.

Zvyšující se počet nezaměstnaných a s tím související úbytek pracovních příležitostí je v Liberci zřetelný především v nemocnici. Ta ještě před dvěma měsíci hledala kolem šedesáti zdravotních sester, dnes už je situace zcela jiná. „V současnosti nabízí volní místa pro 14 lékařů a 37 zdravotních sester,“ dodal Ladislav Dvořák. Šanci najít snado zaměstnání mají kromě zdravotnického personálu i číšníci. Společnost TLZ hledá do nového obchodního centra Plaza 12 číšníků. Kromě toho pak D+S komunikační centrum hledá 20 telefonistů pro telemarketing.