Redaktoři Deníku pro vás zmapovali situaci například v supermarketech, ve kterých jste ještě nedávno naráželi na velké množství brigádníků, například na pokladnách nebo jako doplňovače zboží.

Jako první se redaktoři obrátili na společnost, která se na zprostředkovávání krátkodobých brigád v Liberci specializuje, na agenturu Jobstudent. „Momentálně došlo k výraznému poklesu nabídek brigád. Podle mého názoru je to způsobeno jednak ekonomickou recesí, kromě toho se pak na situaci podílí i sezónní faktor. Zima jako taková bývá vždy slabší,“ uvedl Robert Machart, jednatel agentury Jobstudent.

Podle něj by se však situace mohla zlepšit již v únoru, v době konání MS 2009. Obrací se na něj totiž firmy, které zajišťují organizaci a z jednání vyplývá, že v této souvislosti by se situace na trhu krátkodobých brigád mohla zlepšit. „Běžně zaměstnáváme jak studenty, tak ale i maminky na mateřských dovolených, nezaměstnané evidované na úřadech práce a podobně. Momentální stav nám však dává možnost vybírat si a klást důraz na kvalitu brigádníků,“ upřesnil Robert Machart.

Jak dodal, přednost nyní, kdy se brigád nedostává, mají lidé, kteří jsou spolehliví a pokud se nahlásí na brigádu, tak na ni také skutečně dorazí. Ve svých úvahách dále naznačil možnost, že právě na poli krátkodobých brigád by šancí mohlo přibývat i v souvislosti s ekonomickou recesí. „Firmy budou nuceny zvýšit svou flexibilitu a pokud například omezí provoz na několik dní v týdnu, pak je pro ně výhodnější, pokud si nasmlouvají brigádníky, než držet kmenové zaměstnance,“ dodal Machart.

Když redaktoři neuspěli u zprostředkovatelské agentury, obrátili se přímo na firmy, ve kterých se s brigádníky všichni běžně setkávají, a to na supermarkety. „Momentálně brigádníky nepřijímáme. Díky ekonomické krizi se nám dokonce povedlo naplnit stav stálých zaměstnanců,“ zněla odpověď od Ladislavy Čvančarové, personalistky libereckého Globusu. Jak připomněla, i oni nyní dávají přednost kvalitě před kvantitou. „Máme pár dlouhodobých brigádníků, kteří se osvědčili a se kterými spolupracujeme, další nebereme,“ upřesnila Čvančarová.

Podobná situace je i v Hyper Albertu, který sídlí v Obchodním centru Nisa. „Brigádníky momentálně nepřijímáme, máme plno,“ dozvěděli se redaktoři od manažerky prodejny. Stejně tak nepochodili ani v Bille na Františkově. „Spíše ještě propouštíme,“ zaznělo z Billy.

Redaktoři se obrátili i na provozovatele rychlého občerstvení, KFC na Soukenném náměstí. “Nové brigádníky sice momentálně nepřijímáme, máme však vyvěšenou ceduli, že se u nás případní zájemci mohou nahlásit. Počítáme s tím, že asi do měsíce budeme nějaké nabírat, tak se zatím u nás mohou zaregistrovat a vyplnit dotazník,“ naznačila alespoň částečnou naději Zuzana Humalová z KFC.

Redaktory napadlo ještě se obrátit na Telefonní centrum Komerční banky, které běžně brigádníky najímá. I zde je však podle informací personalistky v současnosti plno a ani oni brigádníky nepřijímají.

„Komerční banka je otevřená alternativním formám pracovních úvazků, např. práce na zkrácený úvazek, dohoda o provedení práce či dohoda o pracovní činnosti apod. Potřeba těchto pracovních úvazků se však během roku mění, odvíjí se od různých činností a projektů, proto tyto úvazky využíváme dle aktuální potřeby“, uvedla Soňa Schwarzová, vedoucí Náboru a kariérového rozvoje Komerční banky.

Suma sumárum, nějaké brigády se v nejbližší době v Liberci objeví. Případní zájemci by však neměli váhat a zajímat se o ně s časovým předstihem. O něco zlepšit svou situaci mohou i nezaměstnaní, kteří pobírají od Úřadu práce v Liberci podporu. „Nezaměstnaní si k podpoře mohou přivydělávat, měsíční výdělek však nesmí přesáhnout čtyři tisíce korun. Navíc by brigády měli na úřadu práce nahlásit a příjem doložit,“ upřesnila ředitelka libereckého úřadu práce Kateřina Sadílková.