V neděli dopoledne v liberecké ulici Na Bídě panuje příjemný klid. Nikde žádná auta, skřípějící tramvaje. Pro někoho je to ideální stav. Z ulice se stala pěší zóna. Děti vyvedly na vycházku fretku a zkouší si hvězdy. O kus dál jde několik lidí z taškami z nákupu. Žádné vyhýbání se na úzkém chodníku. Pěkně celou silnici pro sebe.

Stavební ruch, který by naznačoval intenzivní práce na korytě potoka a nových inženýrských sítích, nejprve žádný nevidím. Až támhle. Dělník stojí s rukama v kapsách. Pod ním se další dva s něčím moří. A o kus dál další tři. Jeden z nich buší palicí do bednění. To je vše.

To rozčiluje místní občany, kteří do redakce Deníku poslali několik reakcí na pomalé práce. Jsou totiž naštvaní, že městská hromadná doprava se v Liberci kvůli výluce a zavřené ulici Na Bídě výrazně zpomalila. Šaldovo náměstí je permanentně ucpané.

„V týdnu to není o nic lepší,“ říká jeden z obyvatel ulice, který si ale nepřál zveřejnit své jméno. Podle něj si stavba, která tak významně zasahuje do chodu města, zaslouží mnohem větší pozornost a rychlejší zhotovení. „Dřív to tak přece chodilo, když bylo něco potřeba udělat, makalo se klidně i v noci,“ pokračuje.

Dopravní podnik se ovšem brání. „Zpoždění jsem nabrali díky povodním, ale práce probíhají přesně podle nového harmonogramu, hotové budou do konce září,“ uvedl technický ředitel podniku Ludvík Lavička. A právě to lidi tolik rozčiluje. „Já to chápu. Za práci o víkendech dostáváme slušné příplatky, kdyby se pracovalo i v noci, musela by se najmout další parta pracovníků, světla. To by stavbu dost prodražilo,“ říká jeden z dělníků.

Jméno nám pochopitelně sdělit nechce. Podle něj to tak chodí všude. „Pokud vyloženě nehoří, tak všechno dělá menší počet lidí, šetří se i ve stavebnictví,“ dodává.

ČÍSLO DNE: 18
Tolik dní ještě potrvá výluka tramvají do Jablonce. Lidem se to nelíbí, myslí si, že už mohlo být všechno dávno hotové. Podle Dpml jde ale vše podle plánu.

To ale nic nemění na tom, že lidé v přecpaných autobusech v dlouhých kolonách na Šaldově náměstí trpí. A vysvětlení považují za výmluvy. „Ať mi nikdo neříká, že jedou podle harmonogramu, vždyť tam věčně nic nedělají,“ rozčiluje se Pavla Veselá z Liberce. „Pokud to, co se děje na Šalďáku není urgentní, tak co potom je?“ ptá se.

Zlobu lidí Lavička chápe, podle něj ale nemůže dělat víc. „Je to tak dáno a já myslím, že většina lidí to pochopí. Stížností nám přišlo jen pár,“ říká. „Asi už jsme otupělí a necháme si všechno líbit,“ říká s kyselým úsměvem Veselá. Zpoždění nakonec Lavička připouští. Do plnění prací zasáhly povodně. „Přišly povodně a firmy, co dělají rozvody inženýrských sítí, s těžkou technikou odjely pomáhat tam. Proto jsme se zpozdili,“ říká ředitel.

V místě oprav nyní probíhá pokládka inženýrských sítí. Nové koryto dostává i Harcovský potok, který místem protéká. Celé práce jsou pak součástí výstavby tramvajové tratě do Rochlic. „Třetí etapa modernizace tramvajové trati, kterou dokončíme letos, představuje úsek o délce zhruba 950 metrů. Koleje povedou tento rok z Klicperovy ulice okrajem areálu bývalé Textilany, dále v souběhu s Jabloneckou ulicí, kde budeme přebudovávat křižovatku, až do zastávky U Lomu,“ řekl již dříve Lavička.

Tramvaje na Jablonec vyjedou znovu za 18 dní. Poté se na své tratě vrátí i autobusy 21, 22 a 25. Lidem nezbývá než se se situací smířit.