Podle Úřadu práce ČR (ÚP) je aktuálně největší zájem o sezónní pracovníky. „Poptávka je třeba po prodavačích rychlého občerstvení a zmrzliny, pracovnících do zahradnictví a rekreačních středisek, sběračích ovoce, řidičích, dělnických profesích, obsluze na koupalištích, zaměstnancích v turismu, ubytovacích a hotelových službách nebo pohostinství,“ vyjmenovala ředitelka ÚP Kateřina Sadílková.

S poptávkou zaměstnavatelů rostou i mzdy. „Nejlépe placeni jsou brigádníci ve Středočeském kraji, kde si v průměru vydělají 150170 korun za hodinu. Nejmenší průměrné mzdy jsou v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, ale ani tam neklesnou průměrné ceny pod 100 korun na hodinu. Celkově se průměrné mzdy brigádníků pohybují mezi 130 a 160 korunami za hodinu,“ popsal Halbrštát.

Ani výše ohodnocení podle něj nehraje zásadní roli. Zájem klesá hlavně o manuální práci. Především v zemědělství. „S poklesem libry už není ani zájem o sklizeň ovoce ve Velké Británii,“ doplnil personalista. Jeho slova dokládá i majitel zemědělského družstva Sempra Turnov Dušan Louda. „Ti nejschopnější brigádníci si například sběrem jahod v sezoně mohou vydělat až 2 000 korun za den, ale nejsou na manuální práci zvyklí a zpravidla druhý den zavolají, že už nepřijdou,“ popsal situaci.

Nezájem studentů o manuální práci nemusí ale nutně pramenit jen z neochoty pracovat rukama. Jedním ze současných trendů je podle Jiřího Halbrštáta i zájem studentů najít si brigádu co možná nejbližší svému oboru. „Vylepší jim to životopis a díky odborné stáži mohou po škole získat lépe placenou práci v oboru,“ vysvětlil.

Jeho slova potvrdili i sami studenti. Například Filip Černý z ČVUT stráví červenec na stavbě. „Studuji pozemní stavitelství a architekturu, a i když bych někde u pásu dostal víc, chci co nejvíc poznat svůj obor. Od základů,“ dodal s humorem. Stejný pohled na věc má i jeho vrstevnice Michaela z Rychnova, absolventka oboru laboratorní asistent. „Potřebuji si vydělat na další studium, takže vezmu zavděk jakoukoliv práci, ale nejraději bych samozřejmě zůstala v oboru. Už jsem si napsala do nemocnic,“ vylíčila svoji situaci čerstvá maturantka.

„Zájem máme, studenti si zpravidla domlouvají brigády už během praxe v naší nemocnici,“ potvrdila ředitelka ošetřovatelské péče krajské nemocnice Marie Fryaufová.