Nezaměstnaným svítá naděje na lepší časy. Alespoň podle údajů libereckého úřadu práce. Díky sezónním pracím roste počet volných míst. Otázkou však je, na jak dlouho. Milan Šubrt, předseda Asociace samostatných odborů se domnívá, že pozitivně laděná situace se na Liberecku neudrží dlouho.

„Volných míst sice přibývá, nejde však o nějak výrazné číslo. Firmy přibírají jednotlivce, v součtu jsou to desítky. Ale jsme i za to málo moc rádi,“ říká Milan Šubrt. Vzápětí ale doplňuje, že se obává podzimu. V tu dobu by se trh práce mohl opět začít propadat.

„Firmy většinou přibírají na dobu určitou. Buď mají omezenou zakázku, nebo nabírají nové zaměstnance jen na dobu, kdy si jejich kmenoví zaměstnanci vybírají dovolené,“ připomíná předseda.

Volná místa jsou

Míra nezaměstnanosti klesla za poslední měsíc až na jednu desetinu pod deset procent. Zatímco na konci dubna evidoval na Liberecku úřad práce 9 857 nezaměstnaných, k poslednímu květnu jich bylo o 386 méně.

A nějaké nabídky se ještě najdou. „Firma Elektroservis Liberec s.r.o. hledá 40 elektromontérů pro montáže v celé ČR, dále pak hodkovické Monroe nabízí místa pro 10 montážních dělníků a 10 dělníků na obsluhu svařovacích automatů,“ vyjmenovává Ladislav Dvořák, analytik a tiskový mluvčí Úřadu práce Liberec.

Již tradičně mohou najít uplatnění lékaři, laboranti a zdravotní sestry v liberecké nemocnici. Mimo to i v Hrádku nad Nisou se zvyšuje šance práci najít. Firma Trelleborg Hrádek nad Nisou má totiž podle údajů úřadu práce 10 volných míst pro gumaře a 10 pro montážní dělníky.

Špatné je to však již tradičně na Novoměstsku, kde se nezaměstnanost drží nad šestnácti procenty, a Frýdlantsku, kde je situace jen o málo lepší. „Je to tady vážně bídné. Kdo může, dojíždí za prací do Liberce nebo do Jablonce, i za cenu vysokých nákladů na dopravu. Ani ve městech ale nejsou šance na práci nijak závratné, vím to, obcházela jsem firmy. Přes léto je to lepší, dá se sehnat alespoň brigáda,“ potvrzuje Lenka Sobotová z Frýdlantska, která hledá již více jak půl roku.