Nad Libercem proletí v sobotu gripeny. Letiště slaví 80 let

Průlet gripenů, ukázky akrobatického létání, seskoky parašutistů, repliky letounů, vystoupení vrtulníku záchranné služby a kluzáků a další atrakce čekají už zítra návštěvníky libereckého letiště. To si připomene 80 let trvání a slavit bude leteckým dnem pro veřejnost. Kromě zmíněných lákadel zaujme návštěvníky třeba přehlídka historických letadel a vozů nebo balonové létání a prohlídka balonu. Milovníci požární techniky uvidí zásah hasičů při likvidaci požáru. Připraveny jsou i jízdy na na čtyřkolkách, atrakce pro děti a kapela EXIL 5. Vstupné je zdarma.

Drakiáda i Sršáňův běh na Smrk

Frýdlantsko

Odpoledne v sobotu 3. října bude v Krásném Lese na Frýdlantsku patřit Drakiádě. Hromadné pouštění draků vypukne ve 14 hodin na Dubině. V případě špatného počasí se akce přesune na neděli 4. října.

Koho nebaví pouštět draky, může si z hecu vyběhnout na Smrk a ověřit si tak své síly. V sobotu 3. října totiž probíhá závod zvaný Sršáňův běh na Smrk, který pořádá novoměstský horolezecký klub. Start běhu je v 11 hodin na nástupním místě singltreku Centrum U Kyselky, cíl je pak u rozhledny na Smrku. Trať závodu měří 9,5 kilometru, celkové převýšení 728 metrů, 95% trasy vede po lesních cestách, zbytek po asfaltce. Registrace závodníků proběhne od 9 do 10.30 hodin v Junior Campu v Novém Městě pod Smrkem.

Světový den zvířat v liberecké ZOO

Světový den zvířat připadá na 4. října den, kdy zemřel sv. František z Assisi, známý jako patron všech zvířecích bytostí. ZOO Liberec si tento svátek připomene už v sobotu 3. října od 10 do 15 hodin. Pro návštěvníky budou připravena v horní části zahrady stanoviště, na kterých si budou moci vyzkoušet např. svou rychlost běhu proti měřícímu radaru, porovnají se zvířaty svou schopnost skákat či mohou objevovat taje stravy jednotlivých zvířecích druhů při prohlídce nové zookuchyně. Zblízka si bude možné prohlédnout velkého dravce na ruce sokolníka, na programu jsou i setkání s ošetřovateli všech úseků zoo. Program vyvrcholí ve 14.30 křtinami dvou mláďat žirafy Rothschildovy a zebry bezhřívé . Kmotry jsou reprezentanti v biatlonu Jitka Landová a Jaroslav Soukup.

Dětský den na Jizerce s vílou Izerínou

Jizerka

V sobotu 3. října od 10 do 16 hodin proběhne v osadě Jizerka už pátý Dětský den s vílou Izerínou. Na programu bude kromě setkání s pohádkovou ochránkyní Jizerských hor i pozorování dalekohledy díky České astronomické společnosti, tvořivé dílny s regionálními výrobci, výroba krasohledů, promítání fotografií ze všech ročníků soutěže Zaostřeno na Jizerky, ptačí stezka s ukázkou letu dravců (13 15 hodin), lezecká stěna ve Sklárně, vystoupení písničkáře Honzy Vopařila, pamětní listy pro každého účastníka a další. Otevřeno bude i Muzeum Jizerských hor. Po celý den bude k dispozici zdarma kyvadlová doprava od nádraží Kořenov, přes Horní Polubný až na Jizerku.

Do Babylonu se sjedou šachisté

Liberec Na čtyřicet družstev šachistů z celé republiky se o víkendu sjede do libereckého Babylonu. Zítra proběhne Pohár ČR v rapid šachu družstev a v neděli se uskuteční Mistrovství ČR v bleskovém šachu družstev. Pořadatelem akce jsou TJ Slavia a Šachový svaz České republiky. „Soutěžit se bude v rapid šachu a bleskovém šachu. U rapidu má hráč přiděleno maximálně 60 minut, u bleskovky pouze 10 minut na celou hru. Vzhledem k nedostatku času se mohou vyskytnout taktické a strategické chyby nebo nepřesnosti, přesto je tato disciplína divácky nejatraktivnější," řekl ředitel turnaje Vojtěch Šic. Zahájení turnajů je vždy v 9.30.