Samozřejmě, že největší nápor zažívají profesionální hasiči Hasičského záchranného sboru (HZS). V jedné řadě s nimi ale jdou do boje s živlem i takzvaní „dobráci“. Jablonečtí dobrovolní hasiči se na místě střídají po dvanáctihodinových směnách. „Hasíme, snažíme se držet pozice u domů,“ popsal velitel jednotky SDH Jablonecké Paseky Michal Prokop.

Požár se šíří hlavně kvůli tomu, že v parku je množství suchých smrků, které napadl kůrovec. Stromy hoří jako zápalky. „Hoří strom, přes korunu oheň přeskočí na další. Padá jeden za druhým,“ popsal pasecký velitel.

Sám rozváží při nasazení vodu s cisternou Tatra CAS 32, kromě ní pasečtí hasiči využívají i velitelské vozidlo. „Kolem silnice z obou stran hoří stromy, padají ve spršce jisker. Nikdy jsem nic takového a v takovém rozsahu neviděl,“ doplnil Prokop.

Požár v Českém Švýcarsku.
ONLINE: Požár v Českém Švýcarsku je zlikvidován. Evakuovaní se mohli vrátit domů

Jablonečtí hasiči bojují se živlem, pomoc od obyvatel Jablonecka ale nepotřebují. „Vše máme, vodu, jídlo, hygienické potřeby. Lidé se nám nemusí na nic skládat, jen by se to někde hromadilo. Za vše ale samozřejmě děkujeme.“

O stravu zasahujících hasičů se skvěle stará Správa národního parku. „Krom toho jsme zásobeni bohatými potravinovými dary veřejnosti,“ ujistil mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan. Zásobovací střediska zásahu doslova přetékají nápoji a potravinami.

Oheň za zády

Další jednotkou dobrovolných hasičů z Libereckého kraje, která v okolí Hřenska zasahuje, je SDH Hrádek nad Nisou. „Je to těžká situace. Stromy jsou suché a musíme dávat velký pozor, protože neustále padají. Celé, některé se ale zlomí v půlce. Hasíme a najednou přes kořeny začne hořet strom deset metrů nám za zády. Stále se přemísťujeme, připravujeme si ústupové cesty,“ přiblížil velitel JSDH Hrádek nad Nisou Jakub Zima.

Oheň je podle jeho slov velmi intenzivní a hašení probíhá v režimu obrany. „Prostě pomalu ustupujeme. Zrovna mi chlapi píšou, že se museli z lesa stáhnout na louku, nedá se to vydržet.“

Dobrovolní hasiči se na místě zásahu střídají. Velitel hrádeckých hasičů chce vystřídat všechny členy jednotky. „Jde o to, aby každý z nich takový požár zažil a zasahoval proti němu.“

Lesy v Českém Švýcarsku zasáhl mohutný požár.
Požár v Českém Švýcarsku se nedaří zkrotit, ve hře je zákaz vstupu do lesů

Hasiči z Libereckého kraje zasahují ve dvou úsecích – úsek Mezná a úsek ochrana Mezní Louky ve směru od Hřenska, kde vytvářejí požární proluky a připravují vedení do obranného postavení. Celkem na místě zasahuje 30 hasičů a 11 kusů techniky z Libereckého kraje. Dobrovolní hasiči se střídají po čtyřech, zasahuje jich tak dvanáct, 18 zasahujících hasičů jsou profesionálové. I ti se střídají po dvanáctihodinových směnách.

Požár lesů v národním parku vypukl v neděli, ve středu odpoledne zasáhl plochu 5 krát 2 kilometry, tedy 1000 hektarů, přes deset milionů metrů čtverečních.

Situace je nadále kritická, hasiči ale mají oheň relativně pod kontrolou. „Hlavní hasební práce probíhají na skalách přímo ve Hřensku, kde hasiči k likvidaci ohnisek používají i automobilové žebříky,“ přiblížil Marvan. I když se objevily informace, že Ústecký kraj uvažuje o vyhlášení stavu nebezpečí, není tomu tak. „Podle informací od složek integrovaného záchranného systému se situace stále dá zvládnout jejich činností a dostupnými technickými prostředky,“ vysvětlil hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.

Informace HZS dobrovolným hasičům

Dobrovolní hasiči, víme, že chcete pomoci a ceníme si toho. Píšete nám z celé republiky, že jste připraveni vyjet. Jste vždy tam, kde je vás zapotřebí, ať už to byly například povodně nebo tornádo. A je možné, že vás budeme potřebovat i při likvidaci požáru v NP České Švýcarsko. Ale teď vás prosíme, buďte trpěliví.

Aktuálně bojujeme s vůbec největším požárem, který nemá v naší historii obdoby. Pozemní síly a prostředky jsou nasazeny na frontě požáru, protože je převážná část požářiště nepřístupná. Klíčové je teď nasazení letecké techniky.

Není to klasický lesní požár. Nejsme nyní ve fázi, kdy by bylo potřeba procházet požářiště za pomoci ženijního nářadí, odkopávat zbytky porostů a dohašovat doutnající místa. Kvůli organizaci celého zásahu není teď využití jednotek sborů dobrovolných hasičů mimo Ústecký kraj možné. Ze zkušeností z jiných mimořádných událostí velkého rozsahu víme, že jen řízená pomoc je účinná.

Děkujeme za pochopení a trpělivost.