VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZÁPLAVY: Povodně zasáhly Českolipsko: V Kunraticích hrozí protržení hráze

Českolipsko /FOTOGALERIE/ – Vydatný déšť zvedl hladiny řek a potoků na Českolipsku. Voda stále stoupá, několik silnic je neprůjezdných. Záplavy v regionu mají pvní oběť

7.8.2010 12
SDÍLEJ:

Velká voda se nevyhla ani Skalici u České Lípy.Foto: Stanislav Linhart

Na Českolipsku probíhala v noci evakuace obyvatel Dolní Libchavy. Místní starší muž se i přesto stal obětí velké vody. V Holanech došlo k protržení hráze jednoho z rybníků. Voda zda zaplavila především zahrady. Zaplavené jsou také Zákupy a přívalová vlna se očekává ještě v České Lípě.

Dotkl se déšť a přívaly vody i vás? Pošlete nám ihned jakkékoliv informace nebo vaše fotografie s krátkým popiskem místa na adresu: ceskolipsky@denik.cz

Novoborští hasiči dokončili v noci v Kunraticích u Cvikova evakuaci asi třech desítek obyvatel, neboť zde hrozilo protržení hrází na místních rybnících. "Situace je vážná také v okolí Mařenic a Mařeniček, kde jsou cesty zapalvené a není možné poskytnout obyvatelům okamžitou pomoc běžnou technikou," upozorňovala kolem půl osmé Iva Michalíčková, mluvčí HZS Libereckého kraje. Svůj domov muselo opustit také asi 15 obyvatel Lindavy. Oboustranně jsou uzavřeny obě obce, Kunratice i Lindava.

Situace se postupně zhoršovala i na Ploučnici. „Třetí povodňový stupeň je i na Ještědce. Povodňová komise je v pohotovosti,“ říká místostarostka Sráže pod Ralskem Jitka Urbánková. Ohrožená je podle jejich slov oblast, kde jsou zahrádkářské a chovatelské kolonie. „Městští strážníci tam hlídají, hasiči jsou ve zbrojnici v pohotovosti připraveni k výjezdu. Hrozí tam zatopení mostu,“ dodala v půl šesté místostarostka. Silnice ze Stráže na Dubnici je již uzavřená.

V pohotovosti byli také v Mimoni. Podle velitele místního sboru dobrovolných hasičů Jaromíra Plívy se v podvečer zvedala hladina Panennského potoka, „Lidem žijícím v okolí potoka jsme dávali pytle s pískem. Řeka Ploužnice ohrožuje lávku pro pěší pod Letnou, přes kterou již přetéká voda. Odtud jsme odstraňovali naplavené větve a dřevo,“ popsal situaci v Mimoni, kde kolem půl osmé začal ustávat déšť, velitel hasičů. Ti během dne odčerpáva převážně zatopené sklepy a objekty.

Silnice z Mimoně na Českou Lípu je neprůjezdná, bez větších komplikací lze jet přes Doksy. Také silnice mezi Žandovem a Děčínem a Horní Policí a Děčínem je neprůjezdná. Uzavřená je i silnice mezi Zákupy a Kamenicí u Zákup, ulice Kamenická v Zákupech, silnice v Horní Libchavě a ve Volfarticích.

V Lindavě utonul muž

V půl druhé odpoledne hodin byli hasiči požádáni o záchranu muže, kterého smetl proud místního rozvodněného potoka v Lindavě. Občanům ve spolupráci s hasiči se třiačtyřicetiletého muže podařilo vytáhnout z vody, podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenky Moravcové se jej však nepodařilo oživit.

Kvůli povodním byly v sobotu evakuovány dva dětské letní tábory v Mařenicích. Hasiči nedlouhou po poledni uzavřeli silnici mezi Horní Libchavou a Jezvé. Stejně tak průjezd Lindavou, místní obyvatelé podobnou situaci zažili naposledy v roce 1981. Voda zde stále stoupá, někteří mají v domech až metr vody. Uzavřená je také ulice Palackého ve Cvikově. V okolí Nového Boru zase chyběly pytle s pískem na stavění hrází.

Několik zatopených sklepů a zahrad hlásí také Kunratice u Cvikova, Skalice u České Lípy nebo Jezvé. „Lidé bojují s vodou, která se stále valí z polí a ztopila jim garáže a sklepy,“ potvrdil starosta Stružnice Jan Mečíř.

Velká voda strhla část domu ve Svoru.

Pořadatelé kvůli počasí zrušili nedělní program mimoňských dostihů.

Na území Libereckého kraje zasahovalo okolo 55 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů a 85 zásahových vozidel. V terénu lidem pomáhá více než 200 hasičů.

Pomáhá armáda

Na nejvíce postižených místech už pomáhá vrtulník Armády ČR, do našeho kraje míří další vrtulník Policie ČR a také dva odřady profesionálních hasičů z Kladna a Prahy. Armáda ČR také posílá těžkou techniku. Počty ohlášených žádostí o pomoc přijatých operačním střediskem HZS Libereckého kraje už dosahují čísla 100.

„Hasiči se nyní soustřeďují na záchranu lidských životů, proto žádáme všechny občany, které voda bezprostředně neohrožuje na zdraví a životech, o trpělivost s řešením záchrany majetku,“ říká mluvčí hasičů Iva Michalíčková.

Energetici stále pracují na obnovení dodávek elektřiny, opravy stěžuje těžko přístupný terén. "V současné době je bez napětí v postižených lokalitách na asi 180 distribučních trafostanic. Silně pršelo bohužel až do ranních hodin. I když se nám k ránu podařilo některé dodávky obnovit, objevily se bohužel další poruchy, pro změnu na Českolipsku," informovala Soňa Holingerová, manažer komunikace a mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

Do postiženého regionu přijíždějí další posily poruchových čet z okresů a lokalit, kde nebyla situace tak vážná. Voda již na řadě míst pomalu opadává, jsou ovšem místa,kam se bohužel zatím i nadále nemůžeme dostat. Silnice jsou ještě zatopené hlubokou vodou, tam kde voda již klesla jsou velmi poničené a těžko průjezdné.

Dojezdová vzdálenost k poruše v řádech kilometrů trvá hodiny, kdy poruchové čety složitě v terénu hledají nejschůdnější příjezdovou cestu. Nové poruchy způsobují i pády sloupů elektrických vedení i stromů, které pademlela voda a padají do vedení.

Podle zaktualizovaných informací přijali operátoři tísňových linek Libereckého kraje v průběhu 20 hodin více než 1200 telefonátů. Konečný počet řešených událostí bude znám pravděpodobně až v průběhu příštího týdne. Hasiči na místech aktuálně zasahují podle potřeby a řeší stovky událostí.

Sbírka pro lidi, které zasáhla povodeň

Novoborští hasiči vyhlásili humanitární sbírku pro lidi, které zasáhla povodeň. Do hasičské zbrojnice mohou dárci přinášet vše, co bude v nejbližších dnech potřeba: hygienické a úklidové prostředky, rukavice, kýble, hadry, savo, pitnou vodu.

Zpráva povodňové komise Česká Lípa:

- 19.46 hodin - uzavírka DOBRANOV-VLČÍ DŮL cca 500 cm vody,VELENICE-ZÁKUPY - neprůjezdná silnice, ČESKÁ LÍPA - STRUŽNICE - neprůjezdná silnice
- Vzhledem ke kritickému stavu na Bukovanských rybnících může dojít k ohrožení majetku na území k.ú. Písečná a Dobranov. Obyvatelé jsou informováni prostřednictvím Městské policie, situace je nadále monitorována. Telef. spojení na dobrovolné hasiče, pan H. Hnídek 721 582 023 a pan V. Kubík 731 435 031.
- obec Volfartice neprůjezdná
- úsek silnice Dobranov-Písečná je neprůjezdný

Sobota 21:00 hod.:

V Heřmanicích se hasičům podařilo evakuovat ze zaplavených domů asi 20 osob.

V Raspenavě lékař Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje potvrdil již čtvrtou oběť povodní.

Podle hasičů je situace vážná také v oblasti nedalekých Mařenic a Mařeniček, kde jsou cesty zaplavené vodou a není možné poskytnout obyvatelům okamžitou pomoc běžnou technikou.

Sobota 22:30 hod.:

Hasiči se přemisťují do Lindavy evakuovat lidi.

Hráz rybníka u Kunratic je ucpaná, všichni doufají, že přestane pršet. Pokud by hráz nevydržela nápor vody, hrozí Kunraticím a Lindavě třímetrová povodňová vlna.

Hasiči evakuují obce na Českolipsku

Hasiči evakuují obyvatele Kunratic u Cvikova, Lindavy, Kněžic, Markvartic a Jablonného v Podještědí na Českolipsku. Často hrozí protržení hrází rybníků. Například v Kunraticích někteří lidé odmítli svá obydlí opustit, a policie proto musela přistoupit k nucené evakuaci. To, že obyvatelé odmítají evakuaci, označil krizový štáb kraje za jeden z největších problémů. Počet lidí, kteří museli být zachraňováni vrtulníkem, mohl být mnohem menší. Pokračuje evakuace desítek až stovek lidí.

Podle hasičů je situace vážná také v oblasti nedalekých Mařenic a Mařeniček, kde jsou cesty zaplavené vodou a není možné poskytnout obyvatelům okamžitou pomoc běžnou technikou.

V Kunraticích bylo třeba evakuovat pět domů v blízkosti dvou rybníků, hráz jednoho z nich totiž hrozí protržením. Obyvatelé dvou domů však odmítli své domy vyklidit, policie proto musela přistoupit k nucené evakuaci. „Museli jsme to udělat, protože pokud by se hráz protrhla, šlo by tam o život,“ řekla ČTK liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Nestabilní hráz rybníka je důvodem k evakuaci i v Jablonném.

Sobota 23:00 hod.:

Hasiči na území okresu Česká Lípa dokončili evakuaci obce Kunratice u Cvikova. Jednotky se přesouvají k obci Lindava, kde budou pokračovat v záchraně osob. Podle informací operačního střediska z České Lípy povolila hráz jednoho z rybníků ve Cvikově. Momentálně jsou zaplaveny i Zákupy. Voda z rozvodněné Svitávky míří do řeky Ploučnice.

Sobota 23:30 hod.:

Zatímco voda v řekách na Liberecku začíná zvolna klesat, povodeň se přesouvá hlavně na Českolipsko. Evakuovat museli už obyvatele Kunratic, Lindavy, Kněžic, Markvartic a Jablonného v Podještědí. Zaplavený je Cvikov a opustit domovy budou zřejmě muset i lidé v nedalekých Zákupech, kde je na Svitávce stav ohrožení a město zaplavila voda. Situace je o to horší, že v celém kraji déšť neustává, i když se zmírnil.

Uzavřená silnice 26839 v obci Kunratice u Cvikova okres Česká Lípa , délka 2.5km.

Sobota 23:50 hod.:

Podle informace jednoho z čtenářů Jan Kotyzy se protrhla hráz Markvartického rybníka. V hrázi se utvořil zhruba pětimetrový kráter a voda se valí do Markvartic. Lidé bydlící pod hrází byli naštěstí evakuováni do tělocvičny ZŠ.

Neděle 1.30:

Podle posledních informací se protrhla hráz na rybníku v Holanech. Záplavy nyní hrozí i v nedalekých Zahrádkách.

Situaci nadále sledujeme

Autoři: Eva Vlastníková, Tomáš Mařas, Petra Hámová, ČTK

7.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Liberec ukončil sérii Slavie a z Edenu veze výhru 2:1!

Děti pomáhají svým rodičům volit.
116

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Zlín - Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

Zaměstnankyně herny propadla hře na automatech

Liberec – Zřejmě se na noční směně nudila, tak sedla 44letá zaměstnankyně liberecké herny k automatu a prohrála na něm 50 tisíc.

Opilá žena ukradla staforda

Liberec – Podivný případ ukradeného psa vyšetřuje v těchto dnech liberecká policie. 34letá žena z Liberce celkem třikrát vlezla do cizí zahrady a při poslední návštěvě odcizila stafordského teriéra.

Historicky první vítězství je na světě. Dukla veze výhru

Liberec – Volejbalistky liberecké Dukly si došly pro přesvědčivé vítězství. V druhém dějství ale málem připustily drama.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení