Bude se opakovat loňská apokalypsa? To se s obavami a strachem téměř rok po zničujících povodních ptají obyvatelé Libereckého kraje. Voda totiž udeřila znovu. Nejvíce na Frýdlantsku. Ještě v době večerní uzávěrky našeho listu zde pršelo a na pěti řekách zde byl vyhlášen 3. povodňový stupeň.

Voda udeřila ve Višňové, Raspenavě, Frýdlantu, Heřmanicích, Bílém Kostele nad Nisou, Bílém Potoce i Chrastavě. Během celého dne občané za asistence hasičů stavěli hráze z pytlů písku, evakuovány byly dvě rodiny z Višňové a tři lidé z Raspenavy. Z bezpečnostních důvodů musela policie uzavřít silnici III. třídy ve Višňové a Frýdlantu, které skončily pod vodou, dále i vozovku z Frýdlantu na Raspenavu. V Hrádku nad Nisou uzavřeli lávku U Koruny.

Nejdramatičtější byla včera večer situace ve Višňové. Obec byla totálně odříznutá od světa, ještě v 8 hodin večer vydatně pršelo a hladina řeky stoupala. V obci byly evakuovány sice jen dvě rodiny, ostatní ale s napětím čekají, kam až voda vystoupá. Ve Višňové je přítomna záchranka se sanitkou, v okolí se pohybují hasiči se speciální technikou schopnou zvládnout zatopené silnice. Policie hlídá příjezdové cesty a zabraňuje povodňové turistice.

„S napětím čekáme na noc. Ta rozhodne,,“ svěřila se starostka obce Vladimíra Erbanová. Sama je od rána na nohou, zařizuje, shání pomáhá. Velkou vodu zažila už loni a ví, co dokáže.

„Vyhoukali nás už v jednu ráno,“ říká s unaveným úsměvem hasič z Višňové. A sleduje kalnou vodu, která už dávno opustila břehy. Smědá zalila silnici a od světa prakticky odřízla Višňovou. Po silnici, která na mnoha místech už ani není patrná, jezdí pouze hasičská auta. „Všechny ženy a děti, které chtěly, jsme už evakuovali. Jsou na obecním úřadě i v klubovně hasičárny,“ říká muž v hasičské uniformě. Voda prý stoupá a stoupat bude:

„Sleduji to podle támhleté zídky,“ ukazuje muž na vodní hladinu. „No, teď už skoro není vidět. Celou noc budeme muset hlídat.“ Víc se zatím dělat nedá. Protipovodňové zábrany i pytle s pískem už jsou totiž díky nasazení hasičů a lidí z často zaplavované obce dávno na svém místě.

Liberecký deník je na Faceebooku. Připojte se

Podobné je to v Heřmanicích, obci totálně zničené loňskou povodní. Letos si vše opakují. Voda z Olešky podemlela kamenný most, který se zřítil.

„Museli jsme nasadit těžkou techniku, most rozbít bagrem a žulové kvádry vytahat ven. Aby se koryto uvolnilo,“ svěřil se starosta Vladimír Stříbrný. Přestože voda je letos klidnější než loni, nenechali tu nic náhodě. Obec zřídila na kopci záchytné parkoviště, kam občané odvezli svá auta. I zde se s napětím čeká na noc.

O něco pozitivnější byla nálada včera večer ve zcela „zapytlovaném“ Frýdlantu. Jeho starosta Dan Ramzer Deníku krátce před uzávěrkou sdělil, že ve městě už neprší a Smědá hlásí lehký pokles hladiny. „Vidím to lehce optimisticky, ale ještě není vyhráno,“ poznamenal.

Bílý Potok je první na ráně

Manželé Nováčkovi čekají na další bezesnou noc, tu první mají už za sebou. Za okny malého domku je slyšet zlověstný hukot vody, která je tady, přímo pod příkrými stráněmi Jizerských hor, zcela nespoutaná. Kalný vodopád přeskakuje kaskády z kamenů a voda dál ničí to, co před rokem načala.

„Moc jsme toho nenaspali, měli jsme budíka po hodině a hlídali řeku,“ říká sedmasedmdesátiletá paní Nováčková. Pan Nováček otevře okno a přes randál, kterým vyhrožuje Smědá, jej sotva slyšíme: „Už jsme zvyklí, snad to nebude jako vloni,“ říká s úzkostným úsměvem. „Tenkrát jsem byla tři měsíce po operaci páteře a vlna mě úplně hodila tady do chlívku,“ říká stará paní a jde otevřít hasičům. Přijeli vyměnit pytle s pískem, které chrání zahradu a zeď domku, za protipovodňové zábrany firmy VOP.

„Jsou tak hodní,“ říkají manželé jedním dechem. Jejich chaloupka patří v Bílém Potoce k nejohroženějším. A tak pro ně víc než pro koho jiného platí slova starosty Vladimíra Hanzla: „Jsme první na ráně. Nikdo nás nevaruje, buď to na nás vlítne, nebo ne.“ Všichni čekají, co přinese noc.

Voda děsí. Dokonce i fenku

Jeřice se vylila už nad ránem v Mníšku u Liberce. Do uzávěrky naštěstí pouze téměř neškodně zatopila louky a zahrady. Z domku manželů Hlavatých se ale zadními dveřmi vyjít nedá, leda byste se chtěli pořádně vymáchat. Pod prahem se totiž líně převaluje voda. „Klidná? To víte, že nejsem klidná!“ říká paní Hlavatá, která tak na první dojem působí. „Spíš zvyklá. Ale jako vloni to nebude, to už poznám,“ říká s nadějí. I tak má ale jejich domek zatopený sklep.

„Nic s tím dělat nebudem, to je dům ještě po Němcích a ti si uměli poradit. Sklep je postavený tak, že až voda opadne, sama vyteče,“ vysvětluje paní. Její dva synové zatím uklidňují fenku, která po loňských zkušenostech opravdu nemá vodu ráda. „Po loňské vodě tu zbyla díra na osm náklaďáků. Zasypali ji a teď nám voda zase kus pozemku sebrala,“ ukazuje paní Hlavatá na ukousnutý břeh. Hlídat vodu prý bude celou noc.

Na stráži budou přes noc i manželé, kterým patří kavárna a vinárna U Elišky v Machníně. Voda jim loni „klepala“ na dveře, bazén místo zahrady mají i letos. Jen místo modré vody zde teče smradlavá hnědá břečka. Přesto se majitelka usmívá a po očku sleduje televizní zpravodajství, které informuje o vývoji počasí. „A co mám podle vás dělat? Brečet? To by nepomohlo. Musíme doufat, že se to přežene,“ říká rázně. K tomu, aby voda dosáhla paty domu ještě nějaký ten metr zbývá. A sklep? O ten tolik nejde, Hlavně, že dům zůstane stát.

O poznání horší je situace o párset metrů dál. Poslední dům proti proudu Nisy už je na úrovni hladiny. Má tu smůlu, že stojí prakticky hned u břehu. Zahrada i schody už jsou pod vodou. Majitelé dům opustili. Prázdné jsou i kurníky pro slepice, které stojí ve vedlejší zahradě. Opeřenci našli útočiště u svých bratrů a sester na stráni.

Máte–li fotografie z postižených oblastí nebo důležité informace, využijte redakční mail liberecky@denik.cz nebo telefonní číslo 724 482 809. Povodně sledujeme 24 hodin denně. Webové stránky průběžně aktualizujeme.

Tomáš Lánský
Jana Patková