Nánosy písku a shluky kamení podél řeky Smědé i v jejím korytu. Záplaty na silnicích, podepřené svahy, nedávno zazděné otvory ve zdech. Připomínky povodně, která se prohnala Hejnicemi loni v srpnu a nechala po sobě spoušť v podobě zničených mostů, lávek, silnic a domů, spláchla i kemp nebo vyplavila garáže.

Dnes, rok poté, už mají Hejnice veselejší tvář. „Škoda, kterou způsobila povodeň jenom městu, byla asi 60 milionů korun. A to nepočítám škody na soukromém majetku,” vzpomíná místostarosta Hejnice Jaroslav Demčák.

PŘI POVODNI A ROK POTÉ. Zahradu domu voda zcela zaplavila (nahoře), dnes teče kolem klidná říčka. Foto: archiv města Hejnice a Deník / B. Daníčková

Ihned po povodni začali městu nezištně pomáhat lidé i organizace. Přicházeli s nabídkami sami. Třeba stavební firma Syner do Hejnic vyslala techniku na likvidaci prvotních následků. Nadace manželů Kellnerových - The Kellner family foundation dala Hejnickým milion korun, které využili ve městě na nákup nové techniky pro hasiče. „Na základě článku v novinách nám dalších 800 tisíc na techniku pro hasiče přispěla firma CZ.NIC. Ozvali se i další mecenáši,” vypráví starosta Hejnic Jiří Horák. Za peníze z dotací ministerstva pro místní rozvoj se dnes místní lidé můžou procházet po jedné lávce a třech nových mostech. Na další mostky peníze připutují. Hodně oprav platilo ale město ze svého.

Liberecký deník je na Facebooku. Připojte se

„Některé věci ale neovlivníme. Například úprava koryta Smědé je v režii Povodí Labe, které teprve chystá projekt. Potůčky, které pustošily nejvíc ve Ferdinandově, zase spadají pod správu Lesů ČR. Ty se ale snad už brzy do jejich úpravy pustí. Jsou totiž asi největší hrozbou pro místní lidi,” říká Demčák.

O osud Hejnic se zajímají mecenáši i teď. Nedávno přijeli okouknout stav po povodních z Luhačovic, odkud se Hejnice také dočkaly pomoci. S žádostmi o pomoc na odstraňování následků povodně se stále lidé obrací i třeba na Nadaci Syner, která dodnes řeší individuální žádosti.