„Řídíme se podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu a máme informace, že v pátek v Jizerských a Krušných horách mohlo padat až padesát milimetrů srážek za čtyřiadvacet hodin,“ informoval Deník mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

Podle něj však o víkendu nebude zavedena pohotovost pracovníků Povodí Labe, protože by měla srážková činnost poklesnout. „Podle předpovědi Českého hydrometeorolo­gického ústavu mohou hladiny malých toků dosáhnout prvního povodňového stupně,“ dodal Václav Jirásek.

Někteří zástupcí obcí na Liberecku jsou proto v pohotovosti a čekají, co jim víkend přinese. „Naši hasiči jsou připraveni a máme taký protipovodňový plán,“ popsala starostka obce Višňové Marie Matoušková. „Meteorologové upozornují, že může spadnout mezi dvaceti až padesáti milimetry srážek za čtyřiadvacet hodin, ale to je přece hrozně velké rozmezí,“ doplnila Marie Matoušková s tím, že kdyby spadlo padesát milimetrů, znamenalo by to pro ní asi vyhlásit první povodňový stupeň.

Starosta Hejnic se zvýšených srážek nebojí. „Sice se na povodně zatím nijak moc nechystáme, ale už máme připravené zásoby pytlů s pískem,“ upřesnil starosta Hejnic Jiří Horák.

Ničivé povodně v roce 2002 nevynechaly ani Liberecký kraj. Rozvodnily se řeky Smědá, Nisa i Jizera. V kraji napáchaly milionové škody. S těmi se muselo vypořádat hned několik obcí. Velká voda se převalila přes Višňovou, Bílý Kostel nad Nisou, Bílý Potok, Hejnice, Chotyni, Hrádek nad Nisou, Raspenavu. Poničila cesty, mosty i domy.