Současné záplavy způsobené táním nadprůměrné nadílky sněhu všem připomínají srpnové povodně. Ty zasáhly ničivou silou mnohá města a vesnice na severu Čech. Jedním z míst, kterým se voda nevyhnula a způsobila tu obrovské materiální škody, je i Chrastava. Škody, které ale nelze odhadnout ani vyčíslit, jsou osobní traumata postižených lidí. Mezi nimi jsou také děti nejrůznějšího věku. Ty, jimž uplavaly dětské pokojíky. Ty, které se od srpna bojí deště.

Jejich pocitům a prožitkům z přírodní katastrofy je věnována i výstava kreseb dětí základních škol v budově Infocentra v Chrastavě, kterou je možné navštívit do 28. ledna. Kresby vznikly jako poděkování vojákům, kteří obětavě pomáhali v postižených oblastech. Vybrané kresby se staly také součástí nového chrastavského kalendáře, který lze v Infocentru zakoupit.

Zaměstnankyně Infocentra Jitka Marxová výstavu komentovala takto: „Určitě se nedá říci, že výstava Povodně očima dětí je záležitostí veselou. Tomu se není co divit. Odzbrojující je dětská upřímnost, která z kreseb čiší. Samozřejmě zde najdeme pocity strachu, voda není veselá a modrá, ale temná. Jejich kresby se mě hodně dotkly a myslím, že tomu nebude jinak ani s ostatními návštěvníky výstavy.“