Třeba v Chrastavě voda zničila několik historických domů a secesní most z roku 1907.

„Řeka most vytrhla z břehů. Je to ztráta, která bolí. Snažili jsme se některé vzácné prvky z torza odřezat, abychom zachovali alespoň něco," popisoval pár dní po povodňové vlně starosta Michael Canov.

Zkázu letitého domu mohli sledovat doslova v přímém přenosu i lidé v osadě Víska, ve Višňové na Frýdlantsku. Povodeň tam poničila roubenku z 18. století. Dům se sice hned nezřítil, ale přece jen nakonec zkáze neunikl.

Voda se přihnala i do Hrádku nad Nisou a Frýdlantu, kde zrovna archeologové prováděli průzkum na náměstích. Jejich práci doslova spláchla za pár okamžiků.

Obce a města v mnoha případech už pomalu finišují s opravami poničeného obecního majetku povodněmi v roce 2010. A ukázalo se, že to vše přineslo i něco pozitivního. „Díky povodním jsme hodně zainvestovali do úpraven vod, vodovodů, jsou nové silnice. Město je teď hezčí, a to především díky rychlým penězům na pokrytí škod od státu. Za to jsem vděčný," říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Podobně mluví i starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta. „Opravili jsme všechno najednou. Jen 30 milionů stála oprava kanalizace a vodovodů. Za normálních okolností by tyto práce trvaly léta," dodává Půta.