Jenže pozor, žena je nejspíš na omylu. Ta „milá paní“ tam není proto, aby ji rozptýlila, ale pravděpodobně naopak proto, aby ze ženy vytáhla nenápadně informace, na které se při pohovoru nesmí potencionální zaměstnavatel zeptat. Třeba jestli má děti.

Jenže kdo by se nepochlubil?

Jenže když se s vámi dá někdo do řeči a vykládá vám o svých dětech – komu to dá, aby se nepochlubil? Mladé ženě to skutečně nedalo a rozpovídala se o víkendu stráveném s dětmi. Tím ovšem padla do nenápadné sítě šikovných personalistů. Ti na ni připravili léčku v podobě milého rozhovoru před pohovorem.

A i když žena prokáže své dovednosti a znalosti, pokud se najde někdo se stejnou kvalifikací jako ona, zaměstnavatel dá pravděpodobně přednost tomu, kdo je bezdětný. Předpokládá totiž, že bude mít méně častou frekvenci absencí, například z důvodu onemocnění dětí.

A žena se tak stává další členkou neoblíbené, ovšem poměrně rozsáhlé skupiny nezaměstnaných, kteří se starají o děti mladší patnácti let. A právě jim je na míru ušitý projekt S rodinou na trh práce v Libereckém kraji, který pořádá Úřad práce Liberec, a samotné kurzy zajišťuje společnost Most ke vzdělávání.

„Projekt jsme zahájili v září roku 2009 a nabízí uchazečům a zájemcům o zaměstnání, pečujícím o děti do patnácti let, možnost zlepšit šance na uplatnění na trhu práce,“ vysvětlil ve zkratce Lubomír Vlach ze společnosti Most ke vzdělávání.

O projekt je mezi lidmi velký zájem

Za první čtyři měsíce trvání se do tohoto programu zapojilo přes 200 osob z celého Libereckého kraje, a 192 z nich se zúčastnilo prvních projektových aktivit.

„Jsme velmi rádi, že se tolik lidí rozhodlo aktivně se připravovat na návrat do práce prostřednictvím projektu S rodinou na trhu práce v Libereckém kraji. Pevně doufám, že řada z nich díky tomu najde nové zaměstnání mnohem snáz,“ pochvaluje si zájem o projekt ředitelka Úřadu práce v Liberci PhDr. Kateřina Sadílková.

A co navíc, projekt slaví viditelné úspěchy. „Doposud se v průběhu motivačních a poradenských aktivit podařilo najít práci více než 40 osobám a počet úspěšně zaměstnaných stále roste,“ uvádí Lubomír Vlach.

Jak dále upřesnil, v říjnu a listopadu absolvovaly první skupiny účastníků úvodní vlnu motivačních aktivit, nazvaných „Krok vpřed“, skupinové poradenství „Cesta k cíli“, a proběhly také individuální profesní a osobnostní diagnostiky pro všechny zájemce.

„V rámci skupinového poradenství účastníci absolvovali i řadu testů, včetně standardizovaných, které jim měly napomoci v sebepoznání a ve směřování v profesním životě. Osvědčení o absolvování této části projektu obdrželo 108 osob,“ vyčíslil Lubomír Vlach. Projekt navíc účastníkům nabízí zázemí čtyř kontaktních center – v Liberci, Jablonci nad Nisou, Semilech a České Lípě.