Příkladem toho, jak rozhýbat donedávna kulturně trochu zastydlý Liberec, je třeba pouliční umění. Není to samozřejmě jediná aktivita vzešlá od zapálených nadšenců, ale hudba nebo divadlo v ulicích je rozhodně pro letní atmosféru severočeského Liberce osvěžením.

LETNÍ SCÉNA VE FRÝDLANTSKÉ

Naštěstí se dali dohromady Martin Fryč z knihkupectví v Pražské ulici se spolkem Zachraňme Kino Varšava a studenty FUA TUL, kteří vytvořili zázemí z dřevěných modulů pro sezení a hraní. Celý projekt podpořilo grantem město Liberec. Prostor kolem památečního stoletého dubu kdysi legendární restaurace Afekt, dnes u restaurace Tatáž Pakáž, tak po letech znovu ožil. Jedno z nejhezčích míst v centru Liberce má konečně odpovídající program, který může uspokojit veřejnost v širším generačním rozpětí.

HUDBA NAPŘÍČ ŽÁNRY

Jak sdělila dramaturgyně pouličních akcí Zuzana Maryšková, vstupné na akce je zdarma a těšit se můžeme už dnes na liberecké duo AnnJ. Pod tímto názvem se skrývá Anička Škodová a Jindřich Kuba. V 16 hodin zahrají před Knihkupectvím Fryč, v 19 hodin pak na Letní scéně ve Frýdlantské ulici. Jemný projev, občas teskný, občas nadějeplný, doprovázený měkkými tóny klavíru a optimistickou strunou zručného kytaristy. To je duo Annj, excentrická Annie, kterou usměrňuje Jindra s citem pro rytmus a jehož optimistická nálada dodá každému potřebný drajv. 28. července pak bude hostem Letní scény další duo. „Jenmy“ hrají alternativní folk a intimním hudebním projevem se také hodí do hudebního menu pouličního umění v komunitním prostoru.

Pod památným stromem u Ánandy se roztáčí cyklus muziky, která potěší. Už 8. srpna navštíví centrum Liberce „20 minutes, rozjetá kapela, která byla hostem Dobrého rána na Nově. V Liberci mají také své příznivce. 20 minutes je pražská art-popová kapela, jejíž jádro tvoří dvě frontmanky – jednovaječná dvojčata. Sestry Simona a Denisa Katzer za sebou mají hostování a spolupráci s významnými muzikanty české scény (Mandrage, Adrian T. Bell, Tata Bojs, Holden Caulfield, LUNO) a stovku samostatných koncertů. O dalších koncertech budeme referovat. Už teď je na co se v Liberci těšit.