S novým plánem, jak oživit skomírající centrum města a vrátit do ulic život, přišlo vedení Liberce. Jako jedno z mnoho měst v celé republice změnilo město vyhlášku, která upravovala provozování tzv. buskingu, což je anglický termín používaný pro umělecká vystoupení na ulici. Cílem nových pravidel je podle Ivana Langra, náměstka pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch, nesvazovat byrokratickými překážkami ruce umělcům, provozujícím živou kulturu na ulicích. Dosud totiž každý pořadatel podobné akce musel nejprve získat povolení silničního správního úřadu, a v procesu správního řízení musel předložit příslušné doklady a zaplatit správní poplatek.

Mrtvé centrum

„Nová pravidla mají především odbourat zbytečnou byrokratickou zátěž, kterou museli až dosud pouliční umělci absolvovat. Je to příspěvek k podpoře živé kultury a k oživení především horního centra města. To je totiž už několik let prakticky mrtvé," vysvětlil Ivan Langr.

Takzvaně na ulici vystupovali například Bob Dylan, Janis Joplin či Bob Marley, z českých umělců třeba Václav Koubek. Pouliční vystoupení tak nejen oživují veřejný prostor, ale také poskytují možnost pro začínající umělce představit se lidem. Zároveň si mohou vydělat i nějaké peníze, protože většina z nich vystupuje za dobrovolný příspěvek, ať už do klobouku nebo obalu od nástroje.

V minulosti podstoupilo v Liberci byrokratické kolečko jen několik málo pouličních umělců. Přesto občas zazní ve městě živá hudba. Nově tak nemusí své vystoupení ohlašovat ani žádat o povolení umělci, kteří se rozhodnou vystupovat v ulici Pražská, Moskevská, část Felberovy, část 5. května, náměstí Dr. E. Beneše, Soukenné náměstí s výjimkou tramvajových kolejí (včetně dvoumetrového koridoru), ulice Jánská a část 1. máje.

„Pevně věřím, že pokud se busking v Liberci konečně usídlí, oživí svými představeními hudebními, divadelními či artistickými veřejný prostor a propojí kolemjdoucí, obchodníky i provozovatele služeb, kteří nyní v centru Liberce trpí nedostatkem zákazníků," dodal Langr.

Co je busking?

Pouličním vystupováním (tzv. buskingem) se rozumí veřejná umělecká produkce, která se koná na veřejném prostranství ve vlastnictví města. Vystupovat na ulici může podle nových pravidel jeden až 4 lidé a to od 10 do 21 hodin, jejich produkce by neměla přesáhnout 2 hodiny.

Hrát se naopak nesmí v blízkosti církevních staveb a škol v době výuky, na hřbitovech a jiných pietních místech a v jejich blízkosti, na dětských hřištích a na veřejné zeleni.