Během té doby se načetlo zprvu na magnetofonové kazety a v posledních letech už na CD nosiče devět knih. Letos poprvé se podařilo pro nevýdělečný podnik získat souhlas zahraničního autora. „Mám hroznou radost, že slavný spisovatel Roald Dahl souhlasil s tím, že děti jeho knížku Matylda načtou,“ neskrývá pýchu Radka Vojáčková a pokračuje: „O účast na natáčení byl letos obrovský zájem, na konkurz přišlo asi 180 dětí.“

Motivace k četbě

Děti ze škol, které chtějí v konkurzu uspět, musí nejen umět dobře číst a v ideálním případě text lehce zdramatizovat, ale povinné je také přečíst vybranou knihu. Knihovnice a učitelky si pochvalují, že se tak alespoň donutí k četbě. „Snažíme se podporovat dětské čtenářství, a tohle je výborná motivace,“ vysvětluje Radka Vojáčková. A nemusí dodávat, že v případě knihy Roalda Dahla také ohromná sranda.

Ticho a tu fúrii prosím

Zatímco v předešlých devíti případech načítaly text až na vypravěče jenom děti, u textu Matyldy chtěl mít režisér Petr Neubauer dospěláků více. Role té největší fúrie, zlé ředitelky Kruťákové, se ujala herečka Jana Kabešová–Vojtková. Když poprvé do mikrofonu zařve, devět dětí čekajících na své čtení, se nervózně zachichotá.

„Tak dětičky, jdeme na to,“ zařve podruhé liberecká Kruťáková a v nahrávacím studiu knihovny se rozprostře hrobové ticho. Na otázku, zda ve svém okolí děti znají podobného učitele, všechny horlivě kývou hlavou. Snad proto jim je příběh o mimořádně nadané holčičce Matyldě, která bojuje s ředitelkou Kruťákovou, tak blízký. Jedenáctiletá Eliška Zejbrlíková, která režiséra okouzlila natolik, že jí svěřil hlavní roli Matyldy, se prý také učí dobře. „Chtěla bych mít nadpřirozené schopnosti Matyldy,“ svěřila se, „použila bych je k něčemu dobrému.“

Děti tvoří pro děti

Ať už si to ale uvědomují či nikoli, něco dobrého všichni, kdo se včera, dnes a zítra sejdou v nahrávacím studiu, už dělají. Cédéčka, která díky jejich úsilí vzniknou, dostanou zdarma nejen slabozraké a nevidomé, ale i jinak handicapové děti. „V průběhu těch let, co projekt běží, jsme si uvědomili, že třeba ani paraplegici často nemohou číst, protože neudrží knížku v ruce. Zvukové knihy nabízíme proto i jim,“ vysvětlila Radka Vojáčková.

Zvuková kniha Matylda bude slavnostně pokřtěna jako všechny předešlé primátorem města v březnu. V obřadní síni liberecké radnice se potkají zdravé a handicapované děti, což je jedním z nezanedbatelných efektů úspěšného projektu.