Karel Janeček je český matematik, pedagog, bojovník proti korupci a mecenáš. Je spolumajitelem a předsedou dozorčí rady společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Přednáší finanční matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je zakladatelem a předsedou správní rady Nadačního fondu proti korupci. Založil také Nadační fond Neuron na podporu vědy a Nadační fond pomoci. Michal Dvořák je český hudební skladatel a klávesista skupiny Lucie. Skládal hudbu k několika českým filmům a v současné době se věnuje hlavně projektu Vivaldianno.

Co mají společného?

Na první pohled by se mohlo zdát, že tito muži nemají nic společného. Kdo ale navštívil debatu, jíž byli pánové hosty, dozvěděl se, že společných témat se najde více než dost. Oba například rádi sportují, Dvořák dokonce studoval Fakultu tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově, kterou později nedokončil a raději se začal profesionálně věnovat hudbě. Janeček začínal pracovat jako instruktor lyžování a v poslední době se často věnuje novému koníčku. „Oblíbil jsem si sportovní gymnastiku, zrovna dnes sjem byl v tělocvičně," přiznal přítomným během večera v liberecké aréně.

Oba hlasitě a nadšeně podporují demokracii. „Poprvé jsme se potkali na protiruské akci v Praze, kdy jsme měli pocit, že je potřeba vystoupit a vyjádřit znepokojení nad tím, jak se Rusko pomalu začíná roztahovat," řekl Michal Dvořák k jejich prvnímu setkání s Karlem Janečkem. Ten je známý především díky své snaze v boji proti korupci.

V březnu 2011 Janeček spolu s pivovarníkem Stanislavem Bernardem a hercem Janem Krausem založil Nadační fond proti korupci. Jeho cílem je podpora rozvoje etických hodnot v demokratické společnosti a podpora projektů odhalujících korupci ve veřejné správě s rozsáhlým ekonomickým dopadem. Fond předává Cenu za odvahu lidem, kteří s vědomím osobních rizik upozornili na případy korupce ve svém okolí, a podporuje vznik účinné protikorupční legislativy. Za krátkou dobu existence fondu se mu podařilo upozornit na řadu závažných kauz. Vizí fondu je stav, kdy korupce bude veřejností odsuzovaná jako jeden z nejhorších zločinů a podle toho bude ke korupčníkům „zlojedům" přistupovat. „Když jsem poprvé řekl, že bych chtěl fond založit a podporovat tzv.whistleblowery, tak se na mě všichni dívali jako na blázna," přiznal Janeček.

Neziskový sektor a filantropie

Dalším společným tématem dvou úspěšných mužů byl zájem o kulturu a filantropii. Janeček hned ze začátku řekl, že kdyby mu někdo před sedmi lety řekl, že se bude zajímat o kulturu, sociologii nebo psychologii, tak by mu racionální matematik řekl, že to je velice nepravděpodobné.

Dvořák například v roce 2010 aranžoval pro televizní spot Amnesty International skladbu Wyclefa Jeana Slow Down. Navíc spolupracoval s Hansem Zimmerem a režisérem Carlosem Lascanem na celosvětovém TV spotu k padesátiletému výročí neziskové organizace Amnesty International, která upozorňuje nejenom na porušování lidských práv ve světě.

V závěru debaty se pak moderátor zaměřil na to, co pozvané hosty aktuálně nejvíce zaměstnává. Dvořák řekl bez rozmyšlení, že je to jeho projekt Vivaldianno, který do dnešního dne vidělo přes 35 000 diváků, prodalo se více než 26 000 CD a 5000 DVD se záznam z koncertu v pražském divadle Hybernia.

Janeček se zase naplno věnuje novému volebnímu systému, který pojmenoval Demokracie 2.1, a který se snaží uplatnit v rozhodování ve veřejném i sektoru v Čechách i ve světě.

„Je to projekt, do kterého bych byl ochotný investovat všechno co mám," řekl Janeček, jehož jmění se odhaduje na několik miliard korun. „Jsem na Demokracii 2.1 velice pyšný. Potom, co jsem ten systém vymyslel, jsem i dal jointa na oslavu," přiznal s krátkým zaváháním matematik.

Chápe to i babička

„Nemusíte být matematik ani politolog, aby vám D21 otevřela možnost lépe si vybrat a být spokojenější s konečným výsledkem. Jak byste D21 vysvětlili třeba babičce? Snadno. Babi, představ si, že se chystáš s pěti kamarádkami na víkend. Na trhy, zámek, do divadla, do zoo s vnoučaty nebo zase do cukrárny? Když váháš, klidně si vybereš dvě možnosti: zoo a ano tvou oblíbenou cukrárnu. Ať už tvoje přítelkyně budou hlasovat jakkoliv, tím, že sis vybrala dvě možnosti, máš dvakrát větší šanci, že budeš s tou jednou vítěznou spokojená. A tvoje kamarádky taky," vysvětlil Janečkův tým fungování volebního sytému.

Debata byla příjemným osvěžením, stejně jako názory obou hostů. Asi stovka přítomných diváků ocenila i pohotový přístup moderátora, jehož poznámky si několikrát vysloužily spontánní potlesk.