"Přemýšlela jsem, jak toho dosáhnout, a nakonec jsem si v papírech všimla, že smlouvu lze do 14 dnů rozvázat. Tak jsem se k tomu upnula. Řekla jsem si, že raději podepíšu a pak smlouvu hned rozvážu, protože on by snad jinak neodešel,“ dodala.

Stará paní je totiž další z řady těch, kdo se stali proti svojí vůli obětí zástupců společnosti Centropol. Ti podomním způsobem nabízí lidem levnější elektřinu.

Podle klientů, kteří jimi byli osloveni, navíc nezřídka svoje počínání zdůvodňují spoluprací s energetickou firmou ČEZ. Nejinak tomu bylo i v tomto případě. „Doslova mi uvedl, že vlastně ty odečty bude provádět ČEZu, z čehož jsem usoudila, že to není konkurence, ale spíše jakýsi jejich zástupce,“ podotýká paní Anna.

Toto sdělení se však nezakládalo na pravdě, jak si paní Anna posléze ověřila. Navíc, agresivní chování zástupců Centropolu, které ji zaskočilo ze všeho nejvíce, se nedotklo pouze jí. „V našem domě jsem byla svědkem, jak podobnému nátlaku byli vystaveni i moji sousedé. Podobně jako mě odchytili i paní, které už je dokonce osmdesát devět let. Na té požadovali i poplatek sto osmdesáti korun,“ popisuje stařenka.

Krátce po této zkušenosti se tak rozhodla učinit to, co si předsevzala. Zrušit smlouvu. Učinila tak už tři dny po návštěvě zástupce. Ale od té doby začala prožívat jen období nejistoty.

Tři dopisy, žádná odpověď

„Poslala jsem jim tři doporučené dopisy a pak ještě faxovou zprávu k rukám konkrétního pracovníka. Rozhodně to nebyla malá korespondence, ale ani v jednom případě jsem neobdržela žádnou odpověď. Nakonec se mi s pomocí dcery podařilo telefonicky kontaktovat jednu z úřednic Centropolu. Ta nám potvrdila, že odstoupení od smlouvy skutečně obdrželi, ale ani do této chvíle nám nepřišel žádný doklad, který by to stvrzoval tak, abych mohla být v klidu, že je všechno v pořádku.“

Podle našich informací z ověřeného zdroje jsme současně zjistili, že v současné době Centropol svoji taktiku v oslovování klientů mezi staršími ročníky změnil. Svoje zástupce vede spíše k tomu, aby je nevyhledávali právě z důvodu pozdějšího rušení smluv. Paní Anna se přesto obává, že bez řádného ukončení smlouvy může být stále ještě vystavena komplikacím.