Osud kavárny Pošta, legendy, ve které by se dala čerpat inspirace pro román s nádechem romantiky ale i kriminálky, je o malý kousek jasnější. Policie České republiky, která objekt vlastní, před nedávnem vyhlásila výběrové řízení na provozovatele kavárny.

„Do výběrového řízení se přihlásil pouze jeden zájemce. Z naší strany byly uloženy podmínky a záměr s daným objektem, a to obnovení provozu denní kavárny s restauračním provozem," uvedla Vlasta Suchánková, mluvčí policie.

Výběrové řízení bylo ale pro nesplnění podmínek zrušeno. „Zájemce nesplnil minimální požadovanou cenu za nájem," podotkla Suchánková. Nejnižší cena nájmu byla stanovena na 132 600 korun, tedy 100 korun za metr čtvereční.

A co bude tedy dál?

„Co se týče dalšího postupu, tak vzhledem k tomu, že nabídka byla velmi zajímavá, ale zájemce požadoval některé změny oproti zadání, mělo by proběhnout jednání na úrovni krajského ředitelství policie o případných úpravách zadání výběrového řízení. Poté bychom vyhlásili nové výběrové řízení," dodala Suchánková s tím, že je to vše co zatím může sdělit.

Kavárna pošta v LiberciPro Liberec a jeho obyvatele znamenala kavárna Pošta vždy něco podobného jako pro Prahu například Slavia. Když byla v provozu, hodnotili ji lidé neznalí místních poměrů jako podnik, kde se nedoplatí. Její stylový interiér lákal také filmaře. Natáčelo se zde několik filmů. Jedním z posledních byl Obsluhoval jsem Anglického krále.

„Když jsem byl na tomhle snímku v biografu, hned jsem si povzdechl a zavzpomínal na časy prožité s přáteli v té krásné kavárně," vypráví důchodce Jan Klotský.

Pošta byla velmi oblíbená i mezi návštěvníky nedalekého divadla, kteří si pak v róbách a oblecích přišli vypít po představení kávu nebo sklenku vína.

„Dokonale to podtrhlo celkovou atmosféru daného okamžiku a místa. To už dnes nikde nezažijete," vzpomíná důchodkyně Dana Došková

Nový nájemce kavárny Pošta v důsledku její oblíbenosti nebude mít zrovna jednoduchý úkol. Ještě před tím ale musí provést rozsáhlou renovaci interiéru. Ten je totiž, zejména v baru Postilion, velmi zničen.