Pracoviště libereckého magistrátu města na třídě 1. máje, v bývalé budově Uranu, praskalo od rána ve švech. Za první půl hodinu, kdy úřednice žádosti přijímaly, dorazilo přes 50 lidí. Protest se ale odehrál v klidu, zejména díky tomu, že úřad práce, pod který výplata dávek nově spadá, posílil magistrátní pracoviště, jež dávky přechodně vyplácí, osmi pomocnicemi.

„Každý, kdo přijde, je okamžitě obsloužen. Skoro se nečeká. Lidé jsou v klidu,“ komentovala situaci pracovnice Úřadu práce Liberec, která zde lidem pomáhala vyplňovat nové formuláře.

Desítky postižených, kteří mají na nejrůznější dávky nejčastěji na příspěvek na mobilitu nárok, si práci úřednic pochvalovali a chvílemi úplně zapomněli na to, že původním smyslem návštěvy úřadu byl protest proti reformám.

„Pomohly mi sepsat žádost, byly milé. Odcházím spokojen,“ podotkl Josef Werner z Liberce, který na úřad dorazil na invalidním vozíku. S úsměvem na tváři magistrát opouštěl i sedmaosmdesátiletý pan Bedřich, jemuž pomáhala s náležitostmi manželka.

„Slyšeli jsme to teprve ráno v rádiu, že bychom měli protestovat. Ale my k tomu nemáme důvod. Žádost jsem si vyzvedl, doma ji vyplním a odešlu. Pro mě se nic nemění,“ řekl senior.

Magistrát města Liberec eviduje 8 000 žadatelů o sociální příspěvek na mobilitu, který nově slučuje někdejší příspěvek na individuální dopravu a příspěvek na provoz motorového vozidla. Mezi postiženými se ale roznesla fáma, že je třeba podat žádost hned v prvních lednových dnech, jinak nebude vyplacena. Žádost je ale možné uplatnit kdykoli do 31. ledna 2012, aniž by to mělo negativní dopad na vznik nároku na dávku od počátku tohoto měsíce.

Předsedkyně Liberecké krajské rady zdravotně postižených Eva Vosáhlová si ale myslí, že nejde jen o byrokratický přístup státu, kdy postižení musejí zbytečně na úřad, ale ve skutečnosti i o to, že některé dávky byly sjednoceny. „Lidé s průkazem ZTP/P, neboli zvlášť těžce postižení s potřebou průvodce mívali příspěvek vyšší. Dnes se dávka sjednotila a je jen jedna. Biti jsou tak na tom ti nejvíce znevýhodnění,“ řekla Deníku Vosáhlová. Sama navštívila pracoviště magistrátu před Vánocemi, kdy ještě nebyly dopady reformy tak načrtnuté. Tehdejší atmosféru hodnotí jako chaos. „Nikdo nic nevěděl. Úřednice byly nervózní, byla tam hustá atmosféra. Ujišťovaly mne, že žádost, kterou si podám, bude trvalá, ale to mi zatím nikdo nebyl schopen potvrdit,“ postěžovala si. Jak Deník zjistil, výplata dávek je vázána na platnost průkazu postiženého. Nárok na dávku zaniká dnem konce platnosti průkazu.