Už teď jsou ale hvězdami školy. „Jejich pojetí nádraží je moderní a krásné, doufám že z nich budou jednou architekti,“ pochválil autory ředitel školy Jan Lajer.

Nadšen byl i jejich praktický učitel Roman Mizera. Ocenil zejména to, že oba studenti zohlednili současné trendy v architektuře, která využívá organických tvarů. „Počítám, že dílo jim může otevřít dveře ke studiu architektury,“ dodal.

Inspiraci architektem Kaplickým model budí jen zdánlivě. „Všichni si myslí, že organické tvary jsou obšlehnuté od něj, ale on je přece nevymyslel. Organická architektura tu byla dávno před ním,“ poznamenal Mizera.

Práce na 1,5 metru dlouhém modelu zabrala studentům 70 hodin. Byla to mravenčí práce. Obzvláště zakulacené hrany vyžadovaly pevnou ruku a trpělivost. Nádraží je tvořeno administrativní budovou s restaurací a kavárnou vlevo a odbavovací halou vpravo. Kolejiště je zastřešené s prosklenými průhledy.

Důležitým pravidlem v soutěži je nutnost pracovat výhradně s ekologickou vlnitou lepenkou. Ostatní materiály mohou studenti použít jen velmi omezeně. „Vlnitá lepenka se obvykle používá k výrobě ekologických obalů. Více než sto staveb vytvořených v této soutěži je důkazem, že nabízí skutečně rozsáhlou možnost využití,“ dodal Pavel Sobol, zástupce Svazu výrobců vlnitých lepenek. V minulých čtyřech ročnících vytvářeli studenti kopie světových a regionálních staveb či navrhovali národní fotbalový stadion.