Je to potvrzené. Česká pošta zruší v Liberci k prvnímu dubnu 99 pracovních míst. Lidi, kteří doposud třídí poštu z regionu v třídícím uzlu v Liberci Hanychově nahradí stroje v Praze a pobočka skončí. „Propouštění takového množství lidí je katastrofa. Zvláště s přihlédnutím k tomu, že v některých případech přijdou o práci celé rodiny," říká k tomu jeden z propouštěných pošťáků Petr Socha.

Pošta ale jiné východisko nevidí. „Musíme reagovat na dění a požadavky na trhu a být konkurenceschopní. Jinak se na trhu neudržíme. A rušení provozu v Hanychově je součástí nutných změn logistické sítě v celé republice. Netýká se jen Libereckého kraje," vysvětluje mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Část lidí zůstane

Podle ní dojde k prvnímu dubnu opravdu ke zrušení 99 pracovních pozic. Část lidí ale pošta převede na jiná místa. „Zásilky z a pro Liberecký kraj už sice budou zpracovávány v Praze Malešicích, ale území Liberecka a Jablonecka bude nadále z větší části dopravně obsluhováno z Liberce. To znamená, že tam zůstane 11 řidičů. Dalších 12 lidí najde uplatnění na jiných pozicích v rámci firmy v Liberci a Turnově. A části řidičů a pracovníků vnitřní služby nabídneme přechod pod Prahu," podotkla Selicharová.

Podle Petra Sochy je to ale spíš nabídka pro nabídku. „Naše práce je na směny a začíná ve čtyři ráno. Pochybuji, že na hodinové cestování za prací na tak časnou ranní dobu přistoupí desítky lidí," říká.

Podobných volných pozic je málo

Bez práce tak skončí v dubnu možná až 76 pošťáků. „Bude to problém. Podobné pozice na trhu práce nejsou," připouští ředitelka libereckého Úřadu práce Kateřina Sadílková.

Podle ní je v nabídce úřadu práce v současné době pro úředníky ve skladech a logistice jen 10 pracovních pozic.

Úřad práce chystá mobilní poradnu

Lidem, kteří už v současné době mají v rukou výpověď, začnou v nejbližší době pomáhat pracovníci Úřadu práce. „Při hromadných propouštěních je zvykem, že přímo na pracovišti vybudujeme mobilní kancelář, kde se lidem snažíme pomoci. Nabídneme rekvalifikační kurzy, projdeme s nimi všechny možnosti, vše vysvětlíme. Předpokládám, že tomu bude stejně i v případě této liberecké pobočky pošty," uvedla mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková.

Slabou útěchou propuštěným může být jen fakt, že finanční vyrovnání je dle mluvčí pošty nad rámec zákoníku práce i kolektivní smlouvy