Konkurz na ředitele vyhlásil zřizovatel divadla, kterým je Statutární město Liberec. Zatím se do výběrového řízení ještě nikdo nepřihlásil. „Nesleduji to denně, takže nemůžu odpovědět přesně. Ale mám pocit, že zatím se nikdo nepřihlásil,“ potvrdil náměstek primátora Ondřej Červinka.

Spolu s přihláškou a dalšími potřebnými doklady musí každý adept odevzdat také svůj návrh koncepce rozvoje Divadla F. X. Šaldy s výhledem na dobu 3 let.

Požadavky jsou hodně přísné

Veškeré podrobnosti k vypsanému konkurzu si mohou lidé přečíst na internetových stránkách divadla. Nároky, které by měl splňovat nový ředitel, jsou poměrně vysoké.

Za samozřejmost je například považováno několik roků praxe na vedoucím postu, mnohaletá praxe v divadle, aktivní znalost světového jazyka, a také vysokoškolské vzdělání minimálně na bakalářském stupni. Dlužno dodat, že mezi současnými řediteli příspěvkových organizací města by se našli i takoví, kteří některý požadavek nesplňují, a přitom své organizace řídí celá léta.

„Podmínky konkurzu jsme připravovali sami. Nemyslím, že bychom si vymysleli pro adepty příliš náročné požadavky. Divadlo je největší příspěvkovou organizací města, hospodaří téměř se sedmdesáti miliony korun ročně, tudíž vysoké nároky na ředitele jsou na místě,“ zdůraznil náměstek.

Výběrovou komisi bude tvořit Rada Divadla F. X. Šaldy, dále vedoucí odboru kultury, náměstek Ondřej Červinka a dosluhující ředitel divadla. „Pokud by některý z adeptů předložil koncepci vývoje divadla, v níž by dokázal o něco snížit dotaci, kterou divadlo od města dostává, měl by před ostatními uchazeči náskok,“ podotkl náměstek. „Ale myslím, že je to nereálné, že divadlo už nyní hospodaří s napnutým rozpočtem,“ doplnil.

Každý uchazeč má právo nahlédnout do zpráv o hospodaření divadla, přičemž mu s orientací v této oblasti pomůže stávající ředitel František Dáňa, který po deseti letech odchází 31. srpna do důchodu.