„Do 31. května přeložíme městu náš návrh k dodatku smlouvy, aby tu nemocnice mohla dál fungovat. Budeme jednat s nemocnicí v Liberci a České Lípě, zda by nám nemohli půjčovat lékaře na zajištění 24hodinové ambulantní pohotovosti," uvedl Madar na mimořádném jednání zastupitelstva. Právě celodenní zajištění interní péče je pro Frýdlant klíčovou otázkou.

POJEDOU S BOLESTÍ BŘICHA DO LIBERCE?

„Už netrváme na obnovení klasické interny, není to možné. Ale chceme, aby v nemocnici byl 24 hodin denně internista a anesteziolog a aby lidé nemuseli s dušností nebo bolestí břicha jezdit do Liberce," řekl místostarosta Jiří Stodůlka.

„Nebudu ohrožovat pacienta tím, že mu udělám 2-3 snímky, které jsou neprůkazné. Své známé a příbuzné také posílám s těžšími úrazy raději do Liberce." Radka Ducháčková, chirurg, Nemocnice Frýdlant

Podle vedení nemocnice ovšem těžší úrazy nejdou ve Frýdlantě ošetřit. „Nemáme CT, konziliáře, někdy je těžké pro lékaře rozlišit bez potřebného vybavení, o co přesně jde. Navíc se pravidla v traumatologii změnila. Od zlomeniny kotníku už se musí do traumacentra," vysvětloval Madar. „To budeme chodit do nemocnice jen s rýmou nebo kýchnutím?" podivoval se zastupitel Jaroslav Vančura. Vedení města se chce přesto s nemocnicí na dalším fungování dohodnout. „Bylo by krátkozraké pouštět se teď do výpovědi z nájmu, navíc pan Madar je po letech člověkem, který má snahu situaci řešit. Kraj chtěl nemocnici odkoupit, ale EUC za ni chce 75 milionů, což je nereálné. Uvidíme, s jakým návrhem dodatku ke smlouvě nemocnice přijde, zda se jim podaří zajistit pohotovostní službu, a bude pak na zastupitelích, zda ho přijmou," řekl starosta Dan Ramzer.

DOKTOŘI ODCHÁZEJÍ

„Musí se řešit personální situace. Nelíbí se mi, že odcházejí z nemocnice doktoři a sestry, kteří tu bydlí a teď jezdí jinam. Jsme z toho zoufalí, lidé si nám pořád stěžují," zmínila zastupitelka Roksolana Sobotová.