„Do 31. května přeložíme městu náš návrh k dodatku smlouvy, aby tu nemocnice mohla dál fungovat. Budeme jednat s nemocnicí v Liberci a České Lípě, zda by nám nemohli půjčovat lékaře na zajištění 24hodinové ambulantní pohotovosti," uvedl Madar na mimořádném jednání zastupitelstva. Právě celodenní zajištění interní péče je pro Frýdlant klíčovou otázkou.

POJEDOU S BOLESTÍ BŘICHA DO LIBERCE?

„Už netrváme na obnovení klasické interny, není to možné. Ale chceme, aby v nemocnici byl 24 hodin denně internista a anesteziolog a aby lidé nemuseli s dušností nebo bolestí břicha jezdit do Liberce," řekl místostarosta Jiří Stodůlka.

„Nebudu ohrožovat pacienta tím, že mu udělám 2-3 snímky, které jsou neprůkazné. Své známé a příbuzné také posílám s těžšími úrazy raději do Liberce." Radka Ducháčková, chirurg, Nemocnice Frýdlant

Expozice Technického muzea Liberec ze dne 25. května.
FOTO: Muzeu v Liberci vévodí krásná Lagonda

Podle vedení nemocnice ovšem těžší úrazy nejdou ve Frýdlantě ošetřit. „Nemáme CT, konziliáře, někdy je těžké pro lékaře rozlišit bez potřebného vybavení, o co přesně jde. Navíc se pravidla v traumatologii změnila. Od zlomeniny kotníku už se musí do traumacentra," vysvětloval Madar. „To budeme chodit do nemocnice jen s rýmou nebo kýchnutím?" podivoval se zastupitel Jaroslav Vančura. Vedení města se chce přesto s nemocnicí na dalším fungování dohodnout. „Bylo by krátkozraké pouštět se teď do výpovědi z nájmu, navíc pan Madar je po letech člověkem, který má snahu situaci řešit. Kraj chtěl nemocnici odkoupit, ale EUC za ni chce 75 milionů, což je nereálné. Uvidíme, s jakým návrhem dodatku ke smlouvě nemocnice přijde, zda se jim podaří zajistit pohotovostní službu, a bude pak na zastupitelích, zda ho přijmou," řekl starosta Dan Ramzer.

DOKTOŘI ODCHÁZEJÍ

„Musí se řešit personální situace. Nelíbí se mi, že odcházejí z nemocnice doktoři a sestry, kteří tu bydlí a teď jezdí jinam. Jsme z toho zoufalí, lidé si nám pořád stěžují," zmínila zastupitelka Roksolana Sobotová.

Nemocnice ve Frýdlantě.
Prodej nemocnice Frýdlant je stále ještě s otazníkem